Building one's own Trojan Horse: an in-depth analysis of the roots that lead to Umuofia's downfall
Kendi Truva atını inşa etmek: Umuofia'nin çöküşüne yol açan köklerin derinlemesine analizi
  1. Tez No: 914673
  2. Yazar: GÖKHAN ALYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VİSAM MANSUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Achebe'nin Things Fall Apart adlı eseri, Umuofia'nın geleneklerine ve yaşamına odaklanarak zihinde neredeyse hiçbir soru işareti bırakmadan özgün bir biçimde gerçek Igbo kültürünü tasvir etmektedir. Romanın alışılmadık anlatımıyla Achebe, okuyuculara karakterlerin sömürgecilere ve kendi kabile üyelerine karşı sergiledikleri eylemleri keşfetme olanağı sağlamaktadır. Her ne kadar doğal olmayan bir anlatıya sahip olsa da Things Fall Apart klanın kültürüyle ilgili benzersiz gerçekler ve bilgiler sunar. Liderleri başta olmak üzere, Umuofia halkı ataları tarafından oluşturulmuş ve şekillendirilmiş ve kültürün sonunu getirmek için klanda bir Truva atı olarak bırakılmış öğretileri takip etmek zorunda bırakılmıştır. Things Fall Apart ve No Longer at Ease olarak yazılmış iki kitaptan oluşan hikâye, sömürgecilik sürecinde Igbo anavatanında nelerin değiştiğini anlatmaktadır. Her şeyin bozulmasının sebebi olarak kabul edilmesinin yanı sıra, sömürgecilik bu süreçte Nijerya'nın genel anlamda büyümesine de yardımcı olmuştur. Romandaki kabilenin mantıksızlığı, batıl inançlara olan itaati ve insanlarının her anlamda değişime direnmesi kültürün çöküşüne zemin hazırlamaktadır. Sömürge öncesi, sömürge sırasında ve sömürge sonrası dönemde kültürün yapısı ve bunun sonuçları edebi metinleri tarihsel ve kültürel bir belge olarak değerlendiren yeni tarihsel yaklaşım ve bir kültürün çağdaş modernizme ulaşabilmesi için sürekli bir evrim içinde olması gerektiğini öngören kültürel eleştirinin ışığında incelenecek ve analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Achebe's Things Fall Apart portrays real Igbo culture in a distinctive way that leaves almost no question mark in mind regarding the customs and life in Umuofia. With the novel's unconventional narration, Achebe enables the readers to explore the characters' deeds against colonialists and towards their own clanspeople. No matter how unnatural the narrative is, Things Fall Apart provides unique facts and information regarding the clan's culture. People of Umuofia, primarily the leaders, are bound to follow the doctrines that were formed and shaped by their ancestors and left in the clan as a trojan horse to bring about the demise of the culture. Being consisted of two books -Things Fall Apart and No Longer at Ease- the story depicts what has changed in Igboland during the process of colonialism. As it is accepted as the reason why things fell apart, colonialism helped the general growth of Nigeria in the meantime. The clan's irrationality in the novel, its obedience to the superstitious traditions, and the fact that people refuse to change in any manner pave the way for nothing but the collapse of the culture. The culture's structure and the results of it in pre, during, and post-colonial period will be explored and analysed in the light of new historical approach which values the literary text as a historical and culture document alongside cultural criticism which anticipates the fact that a culture must be in constant evolution for it to reach the contemporary modernism.