Değişen güvenlik anlayışında suç korkusu: Karşılaştırmalı bir analiz
Fear of crime within the context of changing perceptions of security: A comparative analysis
  1. Tez No: 914912
  2. Yazar: ALİ BURAK AKSUNGUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 330
Özet
Suç korkusunu etkileyen faktörleri ele alan bu çalışma, Türkiye'nin iki farklı kentinde, Konya ve Şanlıurfa il merkezinde yaşayan bireyler üzerinde yürütülmüştür. Çalışmada genel güvensizlik algısı, suç mağduriyet risk algısı, sosyal bütünleşme, yakın çevre düzensizlik algısı, korunmacı/kaçınmacı davranışlar ve iç güvenlik kuvvetlerine duyulan güven faktörlerinin suç korkusu üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı, suç korkusunu belirleyen değişkenleri analiz ederek; söz konusu iki il merkezinde yaşayan bireyler arasında suç korkusuna etki eden faktörler açısından farklılıkları açıklamaktır. Ayrıca çalışmada iç güvenlik kuvvetlerine duyulan güven algısının suç korkusu üzerindeki etkisinin incelenmesi de hedeflenmiştir. Nicel araştırma yönteminin uygulandığı çalışmada, iki ildeki örneklemlerden anket yoluyla elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, iç güvenlik kuvvetlerine duyulan güven algısının suç korkusu üzerindeki etkisinin iki il arasında belirgin farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Konya'da iç güvenlik kuvvetlerine duyulan güven algısının suç korkusu üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Şanlıurfa'da ise iç güvenlik kuvvetlerine duyulan güven algısının suç korkusunu artırdığı tespit edilmiştir. Ayrıca, çalışmada korunmacı davranışların her iki ilde de suç korkusunu azalttığı, ancak kaçınmacı davranışların Şanlıurfa'da suç korkusunu artırdığı tespit edilmiştir. Çalışma, suç korkusunun sadece bireysel değil, toplumsal ve çevresel faktörlerden etkilenen çok boyutlu bir olgu olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, farklı toplumsal koşullara duyarlı güvenlik politikalarının geliştirilmesi ve suç korkusunu azaltmaya yönelik bireysel ve toplumsal destek mekanizmalarının güçlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study, which examines the factors influencing fear of crime, was conducted among a sample of people residing in the centers of two provinces in Türkiye: Konya and Şanlıurfa. The study investigates the effects of perceptions of insecurity, perceived risk of victimization, neighborhood cohesion, perceptions of disorder, protective and avoidant behaviors, trust in internal security forces on fear of crime. The primary objective of the study is to analyze the variables that determine fear of crime and to explain the differences in the factors influencing fear of crime among individuals residing in the centers of these two provinces. Additionally, the study aims to investigate the impact of trust in internal security forces on fear of crime. In this study, which employed a quantitative research methodology, the data collected through questionnaires was analyzed using SPSS software. The research findings indicate that the impact of trust in internal security forces on fear of crime varies significantly between the two provinces. In Konya, trust in internal security forces has no significant effect on fear of crime. Conversely, in Şanlıurfa, trust in internal security forces was found to increase fear of crime. Furthermore, the study found that protective behaviors reduced fear of crime in both provinces, whereas avoidant behaviors increased fear of crime specifically in Şanlıurfa. The study highlights that fear of crime is a multidimensional phenomenon shaped not only by individual factors but also by social and environmental conditions. In this context, it is recommended to design security policies that are adaptable to various social conditions and to enhance individual and community-based support mechanisms to reduce fear of crime.