Kronik inflamasyon modelleri
Chronic inflammation models
- Tez No: 914936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA PINAR İZGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Acil Tıp, Matematik, Emergency Medicine, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Dünya Sağlık Örgütü'ne göre Dünyada ölümün en büyük nedeni iskemik kalp hastalığıdır. Vücudumuzun kan damarları sistemini olumsuz etkileyen hastalıklara kardiyovasküler hastalıklar denir.Kan-damar hastalıklarının çoğu kronik hastalıkları yansıtmaktadır. İskemik kalp hastalığından ölüm vakalarının %90'ı kardiyak aritmiler nedeniyle oluştuğu söylenmiştir. Ayrıca, tüm felç hastalarının üçte birinin kardiyak aritmisi olan hastalarda meydana geldiği ifade edilmektedir. Böylece görüyoruz ki, ateroskleroz, pıhtı oluşumu ve kardiyak aritmi süreçleri son derece önemlidir. Bu üç süreç olarak adlandırılan aynı zamanda arka planda matematiksel olarak Reaksiyon-Difüzyon denklemleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Genel inflamasyon modelimizle,çeşitli dokulardaki kronik inflamasyonu tedavi etmek için kullanılan farklı tedavi tekniklerinin başarısını ve başarısızlığını keşfetmek için Reaksiyon-Difüzyon denklemlerin oluşturduğu aralıklar ile sonucunun yorumunu yapabiliriz. Bu nedenle, erken tanı ve teşhisin önemi üzerinde durabiliriz. Hayat kurtarmada zamanın ve maddi tasarrufun önemini burada ele alıp değerlendireceğiz.
Özet (Çeviri)
According to the World Health Organization, the biggest cause of death in the world is ischemic heart disease. Diseases that negatively affect our body's blood vessel system are called cardiovascular diseases. Most blood vessel diseases reflect chronic diseases. It has been said that 90% of deaths from ischemic heart disease occur due to cardiac arrhythmias. In addition, it is stated that one-third of all stroke patients occur in patients with cardiac arrhythmias. Thus, we see that atherosclerosis, clot formation, and cardiac arrhythmia processes are extremely important. These three processes, which are also called Reaction-Diffusion equations, appear mathematically in the background. With our general inflammation model, we can interpret the results with the intervals created by the Reaction-Diffusion equations to discover the success and failure of different treatment techniques used to treat chronic inflammation in various tissues. Therefore, we can focus on the importance of early diagnosis and diagnosis. We will discuss and evaluate the importance of time and financial savings in saving lives here.