Ankara Bölgesindeki Parklardan Alınan Toprak Örneklerinde Acanthamoeba Türlerinin Araştırılması
Investigation of Acanthamoeba Species in Soil Samples Collected from Parks in Ankara Region
  1. Tez No: 914935
  2. Yazar: HASAN KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN GÜMRAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş ve Amaç: Serbest yaşayan amipler, toprak ve su gibi çeşitli çevresel alanlarda bulunan fırsatçı patojenlerdir ve ciddi sağlık riskleri taşırlar. Acanthamoeba türleri başta ölümcül bir merkezi sinir sistemi hastalığı olan granülamatöz amibik ensefalit ve görme kaybına neden olabilen amibik keratit olmak üzere birçok organ ve sistemde hastalığa neden olabilirler. Bu enfeksiyonların tanısı zordur ve tedavi seçenekleri sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı, Ankara ilindeki parklardan toplanan toprak örneklerinde Acanthamoeba türlerinin varlığını belirlemek ve bu patojenlerin halk sağlığı açısından oluşturabileceği risklere dikkat çekmektir. Sağlık profesyonellerinde ve toplumda farkındalığın artırılması hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: Toprak örnekleri insanların yoğun temas halinde oldukları parklardan alındı. Toplanan örnekler, Acanthamoeba türlerinin tespitinde altın standart olan kültür izolasyonu ve mikroskobik yöntemlerle incelendi. Örnekler, Page'in tuzlu su çözeltisi eklendikten sonra, hazırlanan non-nutrient agar plak üzerine inoküle edildi. Plaklar 32 oC etüv içerisine inkübasyona bırakıldı. Kültür plaklarında iki hafta boyunca günlük olarak mikroskobik değerlendirme yapıldı. Kist veya trofozoit tespit edilen plaklardan stoklar alınarak ileri çalışmalar için ayrıldı. Bulgular: Ankara ilinin farklı bölgelerindeki 74 parktan toplanan 148 farklı toprak örneğinden 52'sinde (%35,14) yapılan kültür ve mikroskobik incelemeler sonucunda Acanthamoeba türleri izole edildi. İki hafta sonunda amip üremesi olmayan plaklar çalışmadan çıkarıldı. Sonuç: Ankara ilinde toprak örnekleriyle yapılan bu örneklem büyüklüğünde bir Acanthamoeba türleri araştırması bulunmamaktadır. Bu çalışmada, temas edilen topraklarda Acanthamoeba türlerinin bulunabileceği ve bu potansiyel tehlikenin farkında olmamız gerektiği ortaya konuldu. Acanthamoeba enfeksiyonlarının önlenmesi için çevresel örneklerde düzenli kontrollerin yapılması, sağlık çalışanlarının ve toplumun bilgilendirilmesi, kişisel hijyen kurallarına uyulması ve risk altındaki kişiler için koruyucu önlemlerin alınması önemlidir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objectives: Free-living amoebae are opportunistic pathogens found in various environmental settings, such as soil and water, posing significant health risks. Acanthamoeba species can cause a range of diseases affecting multiple organs and systems, most notably granulomatous amoebic encephalitis, a potentially fatal central nervous system disorder, and amoebic keratitis, which can lead to vision loss. Diagnosing of these infections is challenging, and treatment options are limited. The primary objective of this study is to detect the presence of Acanthamoeba species in soil samples collected from parks in Ankara province, highlighting the potential public health risks of these pathogens. The study also aimed to raise awareness among healthcare professionals and the community. Materials and Methods: Soil samples were collected from parks frequently visited by people. The collected samples were analyzed using culture and microscopic methods, which are considered the gold standard for the detection of Acanthamoeba species. The samples were inoculated onto non-nutrient agar plates after the addition of Page's saline solution. The plates were then incubated at 32°C in an incubator. Daily microscopic examinations of the culture plates were conducted for two weeks. Stocks were prepared from plates where cysts or trophozoites were identified and set aside for further analysis. Results: Acanthamoeba species were isolated from 52 out of 148 soil samples (35.14%) collected from 74 parks across various regions of Ankara province, utilizing culture and microscopic examination methods. Culture plates that showed no amoebic growth after the two-week incubation period were excluded from the study. Conclusion: No prior study of this scale has been conducted on Acanthamoeba species using soil samples in Ankara province. This study demonstrates the potential presence of Acanthamoeba species in soil which people may come into contact with, highlighting the need for increased awareness of this potential risk. To prevent Acanthamoeba infections, regular monitoring of environmental samples, educating healthcare professionals and the public, adherence to personal hygiene practices, and implementing protective measures for individuals at risk are essential.