Kitosan ve kolajen içerikli elektro-eğrilmiş yara örtülerinin üretilmesi
Production of electro-spun wound dressings containing chitosan and collagen
  1. Tez No: 915466
  2. Yazar: MEHTAP ERDİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TOPUZOĞULLARI, PROF. DR. SERAP ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde karmaşık bir süreç olan yara iyileşmesinde kullanılan yara malzemelerinin / örtülerinin mekanik ve fiziksel özelliklerinin yeterli olmaması sebebiyle, yara iyileşme hızında ve süreçlerinde istenilen etkide başarı elde edilememektedir. Yara örtüleri ilaç içermeyen ve yara bölgesinde emici olmayan özelliklere sahip olduğunda yara sıvısı bölgede bakteri üremesine neden olmaktadır. Bu nedenle, yara bölgesinin ihtiyaçlarına uygun ve iyileşme sürecini destekleyen antiinflamatuar etkili biyoaktif bileşenlerle işlevsel hale getirilmiş yara örtülerine gereksinim duyulmaktadır. Ayrıca, mevcut tedavilerde kullanılan ilaçlara karşı direnç gelişimi ve bu ilaçların toksik etkileri, tedavide tek başına yeterli olmalarını engellemektedir. Leishmaniasis tedavisinde sıklıkla kullanılan Amfoterisin B ve benzeri bu tedavide kullanılan antifungal ve antileishmanial ilaçlara geliştirilen direnç ve ilaçların toksik özellik göstermeleri tek başına kullanımlarını sınırlamaktadır. Bu nedenle, yara iyileşmesini hızlandırmak, ilaçların yan etkilerini azaltmak ve biyoyarlanımlarını arttırmak amacıyla AmB'nin çeşitli ilaç salım yöntemleriyle ve sekonder metabolitler ile kombine edilerek yara örtüsü şeklinde kullanımını içeren alternatif tedaviler üzerinde durulması gerekmektedir. Bu nedenle, bu tez kapsamında yara iyileşmesini hızlandırmak ve AmB'nin tek başına kullanılmasıyla ortaya çıkan çeşitli yan etkileri en aza indirgemek amacıyla kitosan esaslı bir elektro-eğrilmiş ilaç salım özelliği olan yara örtü malzemesi geliştirilmiştir. Leishmaniasis ve eşlik eden sekonder kandidiyazis enfeksiyonunun tedavisine yönelik olarak, sekonder metabolit kuersetin ve antifungal ajan AmB ile yüklenmiş q-(GTMAC-CS)/PEO/Col/AmB içeren nanofiberler tasarlanmıştır. Bu nanofiberler, FTIR spektroskopisi, taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve yüzey temas açısı ölçümleri gibi ileri karakterizasyon teknikleriyle incelenmiştir. Üretilen elektro-eğrilmiş biyomalzemenin, yara iyileşmesinin hızlanmasını, hücrelerin büyümesini ve proliferasyonunu artıran yara örtü malzemesi olarak değerlendirilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, due to the inadequacy of the mechanical and physical properties of wound materials / dressings used in wound healing, which is a complex process, the desired effect cannot be achieved in the speed and processes of wound healing. When wound dressings do not contain drugs and have non-absorbent properties in the wound area, the wound fluid causes bacterial growth in the area. Therefore, wound dressings that are functionalized with anti-inflammatory effective bioactive components that are suitable for the needs of the wound area and support the healing process are needed. In addition, the development of resistance to drugs used in current treatments and the toxic effects of these drugs prevent them from being sufficient alone in the treatment. The resistance developed to antifungal and antileishmanial drugs used in this treatment, such as Amphotericin B, which is frequently used in the treatment of leishmaniasis, and the toxic properties of the drugs limit their use alone. Therefore, alternative treatments that include the use of AmB in combination with various drug delivery methods and secondary metabolites as a wound dressing in order to accelerate wound healing, reduce the side effects of drugs and increase their bioavailability should be considered. Therefore, in this thesis, a chitosan-based electrospun wound dressing material with drug delivery properties was developed to accelerate wound healing and minimize various side effects that occur when AmB is used alone. Nanofibers containing q-(GTMAC-CS)/PEO/Col/AmB loaded with secondary metabolite quercetin and antifungal agent AmB were designed for the treatment of leishmaniasis and accompanying secondary candidiasis infection. These nanofibers were examined with advanced characterization techniques such as FTIR spectroscopy, scanning electron microscopy (SEM) and surface contact angle measurements. The produced electrospun biomaterial is aimed to be evaluated as a wound dressing material that accelerates wound healing and increases cell growth and proliferation.