Kalp yetersizliği olan bireylere öğrendiğini anlat yöntemiyle verilen eğitimin semptom kontrolü, tedaviye uyum ve öz bakım davranışlarına etkisi
The effect of training provided using the teach back method to individuals with heart failure on symptom control, treatment compliance and self- care behaviors
- Tez No: 915734
- Danışmanlar: DOÇ. NEŞE UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kalp yetersizliğinin başarılı şekilde yönetimi için hasta eğitimi ve taburculuk sonrası izlemin gerekliliği önemlidir. Bu çalışmanın amacı, kalp yetersizliği olan bireylere öğrendiğini anlat yöntemi ile verilen eğitimin semptom kontrolü, tedaviye uyum ve öz bakım davranışlarına etkisini belirlemektir. Bu araştırma“ön test-son test”düzeninde, randomize kontrollü deneysel çalışma olarak yürütüldü. Araştırmanın örneklemini, Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji servisinde kalp yetersizliği tanısı ile yatarak tedavi alan 62 birey oluşturdu. Eğitim grubundaki hastalara, öğrendiğini anlat yöntemi kullanılarak yaklaşık 45-60 dk eğitim verildi ve eğitim sonunda yazılı eğitim kitapçığı verildi. Hasta taburcu olacağı gün eğitim tekrarlandı. Telefonla izlem görüşmeleri taburculuktan itibaren birinci haftada, 1. ay ve 3. ayda yapıldı. Kontrol grubundaki hastalarda standart bakım uygulandı. Araştırmanın ön test verileri yatıştan itibaren ilk 24 saat içerisinde, son test verileri ise taburculuktan 3 ay sonra toplandı. Araştırma verileri Kişisel Bilgi Formu, Kalp Yetersizliği Semptom Durumu Ölçeği (KYSDÖ), Morisky Tedavi Uyum Ölçeği-8 (MTUÖ) ve Avrupa Kalp Yetersizliği Özbakım Davranışları Ölçeği-12 (AKYÖDÖ) kullanılarak toplandı. Hastaların yaş ortalaması 66,93±9,21'; %35.5'i kadın, %61.3'ünün ek kronik hastalığı bulunmaktadır ve tanı süresi ortalama 3,6 yıldır. Eğitim sonrasında öğrendiğini anlat eğitim grubundaki hastaların MTUÖ puanlarının kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
The necessity of patient education and post-discharge follow-up is emphasized for the successful management of heart failure. The aim of this study is to determine the effect of the education given by the teach back method applied to individuals diagnosed with heart failure on symptom control, treatment compliance and self-care behaviors. This research was conducted as a randomized controlled experimental study in a“pretest-posttest”design. The sample of the study consisted of 62 individuals who received inpatient treatment with a diagnosis of heart failure in the Cardiology service of Amasya University Sabuncuoğlu Şerefeddin Training and Research Hospital. Patients in the training group were given approximately 45-60 minutes of training using the teach back method and were given a written training booklet at the end of the training. The training was repeated on the day the patient was discharged. Telephone follow-up interviews were conducted at the first week, 1st month, and 3rd month after discharge. Standard care was followed for patients in the control group. The pretest data of the study were collected within the first 24 hours of admission, and the posttest data were collected 3 months after discharge. Research data were collected using the Personal Information Form, Heart Failure Symptom Status Scale (HFPSS), Morisky Treatment Compliance Scale-8 (MTCS), European Heart Failure Self-Care Behaviors Scale-12 (AKHSS). The average age of the patients is 66,93±9,21; 35.5% are women, 61.3% have additional chronic diseases, and the average diagnosis time of the patients is 3,6 years. The MTCS scores of the patients in the teach back group were found to be higher than those in the control group after education (p0,05).