İklim değişikliği kaynaklı göçün güvenlikleştirilmesi: Avrupa Birliği örneği
Securitizing climate change-induced migration: The Case of the European Union
  1. Tez No: 915782
  2. Yazar: AYCA DÜZGEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ÖZGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
İklim değişikliği, gezegenimizi ciddi bir tehlike ile karşı karşıya bırakmaktadır. İklimsel felaketlerin sebep olacağı tehlikelere karşı öncelikli olarak önlem almak, uluslararası ilişkilerde son dönemin popüler çalışmaları arasında yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı, iklim değişikliği kaynaklı göç akışlarının güvenlik sorunlarına yol açma potansiyelini Avrupa Birliği (AB) örneğinde incelemektir. AB örneği incelenirken, güvenlikleştirme kavramı çerçevesinde iklim değişikliği kaynaklı göçlerin Avrupa sınırlarına doğru yönelmesini ve bunun sonucunda ortaya çıkan güvenlik kaygıları analiz edilmektedir. AB'nin“Kale Avrupası”yaklaşımı olarak adlandırılan sınır güvenliğini arttırma ve göçü kontrol altında tutma mekanizmaları, çalışmanın kritik noktalarından birini oluşturmaktadır. Bu bağlamda Avrupa'nın çeşitli politikalarla hem iklim değişikliği ile mücadele etmeyi ve olası etkilerini azaltmayı hem de göç akışlarını yönetme ve üye devletlerin güvenliğini sağlamasına yönelik politika üretmesini değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
Climate change poses a serious threat to our planet. Taking precautionary measures against the dangers caused by climatic disasters is among the popular studies of the recent period in international relations. The aim of this study is to examine the potential of climate change-induced migration flows to cause security problems in the case of the European Union (EU). While examining the EU case, the concept of securitization is used to analyze the migration of climate change-induced migrants towards European borders and the resulting security concerns. The EU's mechanisms to increase border security and keep migration under control, called the“Fortress Europe”approach, constitute one of the critical points of the study. In this context, it evaluates Europe's policies to combat climate change and mitigate its possible impacts, as well as to manage migration flows and ensure the security of member states through various policies.