Biyoçeşitlilik çerçevesinde doğa tarihi ve derin zamanın öğretimine yönelik etkileşimli bir aracın geliştirilmesi
Development of a tool for teaching natural history and deep time within the framework of biodiversity
- Tez No: 916023
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ÖZ AYDIN, PROF. DR. BÜLENT PEKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Doğa tarihi; astronomi, jeoloji, arkeoloji, paleontoloji, biyoloji, ekoloji, etoloji, zooloji, coğrafya, sistematik, genetik gibi birçok bilimi içinde bulunduran, Dünya'nın abiyotik ve biyotik unsurlarını kapsayan, bu unsurlar arasındaki ilişkileri ve bu unsurların nasıl evrimleştiğini anlamak için karşılaştırmalı ve tanımlayıcı yöntemler kullanan saha araştırmasına dayalı bir bilim olup doğayı anlama öyküsüdür. Doğadaki canlı çeşitliliğindeki değişimleri anlamak için öncelikle derin zamanın algılanması gerekir. Yerkürenin ve biyolojik çeşitliliğin öneminin algılanması geçen derin zaman anlaşılamadığında zorlaşmaktadır. Bu nedenle bu çalışmada biyoçeşitlilik kavramının öğretilmesi, canlı çeşitliliğindeki değişimler ve nesli tükenmiş canlıları bir zaman şeridi üzerinden anlatmak amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik öğretim aracının geliştirilmesinde ADDİE öğretim tasarımı modeli baz alınarak Google slaytlar programı ile etkileşimli bir“DTÖA, biyoçeşitlilik öğretiminde derin zamanın algılanmasında anahtar bir rol oynayan önemli bir araçtır.”(DTÖA) geliştirilmiştir. Geliştirilen öğretim aracı bir zaman şeridi üzerinde yer alan olayları ifade eden etkileşimli görsel ve metinlerden oluşmaktadır. Öğretim aracı hem ders esnasında hem de ders sonrasında kullanılabilen, internetin olduğu durumlarda herhangi bir uygulayıcıya ihtiyaç duyulmadan bireysel öğrenmeyi destekleyen, kolay ulaşılabilir bir araçtır. Bu DTÖA, biyoçeşitliliğin öğretiminde anahtar olan derin zamanın algılanmasını önemli ölçüde sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Natural history; It is a science based on field research that includes many sciences such as astronomy, geology, archeology, paleontology, biology, ecology, ethology, zoology, geography, systematics, genetics, covers the abiotic and biotic elements of the Earth, and uses comparative and descriptive methods to understand the relationships between these elements and how these elements evolved, and is the story of understanding nature. In order to understand the changes in the diversity of life in nature, deep time must first be perceived. Perceiving the importance of the Earth and biological diversity becomes difficult when the deep time that has passed cannot be understood. Therefore, this study aims to teach the concept of biodiversity, to explain the changes in the diversity of life and extinct creatures on a timeline. In the development of the teaching tool for this purpose, an interactive“DTÖA is an important tool that plays a key role in the perception of deep time in biodiversity teaching.”(DTÖA) was developed with the Google Slides program, based on the ADDIE teaching design model. The teaching tool developed consists of interactive visuals and texts expressing the events taking place on a timeline. The teaching tool is an easily accessible tool that can be used both during and after the lesson, and supports individual learning without the need for any practitioner when there is internet. This WTÖA significantly provides the perception of deep time, which is key in teaching biodiversity.