Oral kavite skuamöz hücreli kanserinde ve liken planusta toll-like reseptör 3, 4, 9 ekspresyonu ve klinikopatolojik parametreler üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the expression of toll-like receptors 3, 4, and 9 and their impact on clinicopathological parameters in oral cavity squamous cell carcinoma and lichen planus
- Tez No: 916079
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET BAYRAMOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
AMAÇ: Oral kavite skuamöz hücreli kanserlerinde ve oral liken planusta TLR-3, TLR-4 ve TLR-9 ifade düzeylerinin araştırılması, klinikopatolojik parametreler üzerine etkisi ve oral liken planus malign dönüşüm süreci incelenmiştir. MATERYAL VE METOT: Çalışmamıza 2015-2020 yılları arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim dalına başvuran biyopsi ve/veya cerrahi işlemi yapılan ve patoloji örneklerine Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim dalı tarafından bakılan 25 oral liken planus tanılı hasta ile 53 oral kavite kanseri tanılı hasta dahil edilmiştir. Skuamöz hücreli kanser veya oral liken planus tanısı dışında patolojik tanı konulan, patoloji arşivlerinde yeterli ve/veya hiç doku örneği bulunmayan ve 18 yaş altındaki hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Patolojik olarak oral liken planus tanısı konulan hastalar ve oral kavite SCC tanısı konulan hastalar demografik veriler ve klinikopatolojik parametreler açısından sorgulanmıştır. Klinik olarak seçilen hastaların biyopsi materyallerinden hazırlanan hematoksilen & eozin boyalı preparatlar arşivden seçilerek patoloji uzmanı tarafından tekrar incelenmiş, tümör ya da lezyonu içeren uygun parafin bloklar seçilmiştir. TLR-3, TLR-4 ve TLR-9 için immünhistokimyasal boyama yapılmıştır. BULGULAR: TLR-3, TLR-4 boyanma durumu ve yaygınlığı ile sigara durumu, T evresi, N evresi, cerrahi sınır durumu, lenfovasküler invazyon, perinöral invazyon, patolojik derece, ekstranodal yayılım, invazyon derinliği, lenf nodu pozitifliği, nüks ve ölüm durumu arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark çıkmamıştır (p>0,05). Ayrıca TLR-3 ve TLR-4 ifade düzeylerinin sağ kalım ile arasında ilişki bulunamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The study investigates the expression levels of TLR-3, TLR-4, and TLR-9 in oral cavity squamous cell carcinoma (SCC) and oral lichen planus, examines their impact on clinicopathological parameters, and explores the malignant transformation process of oral lichen planus. MATERIALS AND METHODS: This study included 25 patients diagnosed with oral lichen planus and 53 patients diagnosed with oral cavity SCC, all of whom underwent biopsy and/or surgical procedures at the Department of Otolaryngology, Gazi University Faculty of Medicine between 2015 and 2020. Pathological analysis was performed by the Department of Pathology, Gazi University Faculty of Medicine. Patients diagnosed with pathological conditions other than SCC or oral lichen planus, those with insufficient or no tissue samples in pathology archives, and patients under 18 years of age were excluded from the study. Demographic and clinicopathological data were collected from patients diagnosed with SCC and oral lichen planus. Hematoxylin & eosin-stained slides of selected clinical cases were reviewed by a pathology expert, and suitable paraffin blocks containing tumor or lesion samples were selected for immunohistochemical staining of TLR-3, TLR-4, and TLR-9. RESULTS: There is no statistically significant relationship between TLR-3 and TLR-4 staining status or extent and smoking status, T stages, N stages, surgical margin status, lymphovascular invasion, perineural invasion, pathological grade, extranodal spread, depth of invasion, lymph node positivity, recurrence, or mortality (p>0.05). Additionally, TLR-3 and TLR-4 expression levels were not correlated with survival (p>0.05).