Ters yüz edilmiş yöntemle (flipped class-room) eğitim etkinliğinindeğerlendirilmesi
Evaluation of the education system with flipped classroom
  1. Tez No: 916202
  2. Yazar: DİLEK SEMA ARICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM SARIKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Son yıllarda tıp eğitimi müfredat içeriğinde ve eğitim yöntemlerinde yaşanan değişimler, eğitici rolünde de değişikliklerin yaşanmasına neden olmuştur. Bu bağlamda büyük sınıf dersine ek olarak öğrenci merkezli eğitimlerin uygulanması giderek artmıştır. Bu tez büyük sınıf dersi ile tersyüz sınıf yöntemini karşılaştırmak ve öğrenci başarısında etkisini araştırmak amacı ile planlanmıştır. Gereç-Yöntem: Çalışmaya, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi ikinci sınıfa devam eden 110 öğrenci dâhil edilmiştir. Sınıf, tersyüz sınıf yöntemi ile büyük sınıf dersine katılanlar olarak iki gruba ayrılmıştır. Ölçme değerlendirme yöntemi olarak ara ve son sınav uygulanarak aldıkları notlar kıyaslanmıştır. Çalışmada ayrıca öğrenme stil ölçeği uygulanarak öğrenme stilleri ile öğrenci başarısı arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Öğrencilerle odak görüşmesi aracılığıyla geri bildirim alınmış, öğrenmelerine ait veriler refleksiyon formları aracılığıyla toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In recent years, changes in the content of the medical education curriculum and educational methods have also led to changes in the role of educator. In this context, the application of student-centered education has gradually increased in addition to the traditional classroom method. This thesis is planned to compare the traditional classroom with the flipped classroom method and to evaluate its effectiveness on student success. Material-Methods: One hundred ten second-year students of Bezmialem Vakif University Faculty of Medicine participated in the study. The class was divided into two groups as traditional and flipped classroom. Formative and summative exams were applied as assessment and evaluation methods, and the grades of the two groups were compared. Besides learning styles were evaluated. To understand student satisfaction, feedback was provided through the focus interview. Analysis of their learning was done by filling out the reflection forms. Results: Although there was no statistically significant difference between the groups in terms of the scores obtained by the students in both exams, a significant relationship was found between the attendance status and video watching times and their success. There was no significant relationship between learning styles and success of the students. In the focus interviews, positive opinions were expressed for the flipped classroom method. When the reflection forms were examined, positive feedback about achieving learning and learning goals was received. Conclusion: Flipped classroom, which changes the roles of educators and students, is considered as a student-centered education method with high student satisfaction. In achieving learning goals and learning it can be preferred as an active education method.