Otizm tanılı çocuğu olan ebeveynlerin dil ve konuşma terapisi sürecindeki deneyimlerinin incelenmesi
Determining the speech-language therapy experiences of parents of children with autism spectrum disorder
- Tez No: 916217
- Danışmanlar: DR. NAZMİYE EVRA GÜNHAN ŞENOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Otizm Spektrum Bozukluğu bireyin hayatını pek çok yönden olumsuz olarak etkileyebilen nörogelişimsel bir bozukluktur. Otizmin etkilediği en belirgin alanlardan biri dil ve konuşma becerileri olduğu için otizm tanılı pek çok birey dil ve konuşma terapisi hizmetinden yararlanmaktadır. Bu araştırmada otizm tanılı çocuğu olan ebeveynlerin dil ve konuşma terapisi sürecindeki deneyimlerinin ve otizm tanılı çocuklar ile çalışan dil ve konuşma terapistlerinin ebeveynlerin deneyimlerine dair görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla otizm tanılı çocuğu dil ve konuşma terapisinden yararlanmış veya yararlanmakta olan beş ebeveyn ve otizm tanılı çocuklarla çalışan altı dil ve konuşma terapisti ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmelerden elde edilen veriler yorumlayıcı fenomenolojik analiz yöntemi ile incelenmiştir. Çalışmanın bulgularına göre ebeveynler dil ve konuşma terapisinden yararlanmaya kendileri karar vermişlerdir. Terapi başlangıcındaki duygu ve düşünceleri olumlu ve umut doludur ancak süreç içinde fikirleri değişen ebeveynler olmuştur. Ebeveynler süreç içinde yaşadıkları zorlukların finansal güçlüklere ve yalnızlığa dayandığını ifade etmişlerdir ve dil ve konuşma terapistleri de bu konuda onlarla hemfikirdirler. Hem ebeveynlerin hem de terapistlerin hemfikir oldukları bir diğer konu ebeveynlerin süreç içinde bilgilenmeye ve psikolojik desteğe ihtiyaç duydukları yönündedir. Ebeveynlerin memnuniyetleri özellikle terapistin çocuğa yaklaşımından ve terapistin bilgi paylaşımı konusundaki açıklığından etkilenmektedir. Çalışmanın sonuçları otizm tanılı çocuğu olan ebeveynlerin sorunlarının çözülmesi için sürece dahil olan bütün uzmanları içerecek geniş kapsamlı sosyal politikaların hayata geçirilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Autism Spectrum Disorder is a neurodevelopmental disorder that adversely affects many aspects of an individual's life. Since speech and language abilities are one of the gravely affected areas, many autistic individuals receive speech and language therapy. The aim of this study is to determine the speech and language therapy related experiences of parents of children with autism and perspectives of speech and language therapists who work with children with autism about parents' experiences during speech and language therapy. To achieve this end, in-depth interviewss were carried out with five parents whose children with autism has recieved speech and language therapy and six speech and language therapists who work with children with autism. Data gathered during these interviews were analysed using interpretative phenomenological analysis principles. Parents decided to begin therapy sessions on their own. Their feelings and thoughts at the beginning were positive and hopeful. However, there are parents whose thoughts changed within the process. Parents reported that difficulties they experienced during the process are related to financial issues and loneliness. Speech and language therapists think the same about the issue. Both parents and therapist agree on the needs of parents which are information and psychological support. Parents' level of satisfaction is based on the therapists attitude toward the child and therapist's openness in terms of sharing information about the therapy process. Results of the study show that extensive social support policies must be implemented to solve the problems of parents with autistic children.