Gebeliğin birinci ikinci üçüncü trimesterine bağlı yakınmaların anksiyete ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Assessment of the relationship between complaints related to the first, second, and third trimesters of pregnancy and anxiety
- Tez No: 916277
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK MERGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Gebelik sürecinde stres, kaygı ve duygusal sıkıntılar gibi faktörlerin artmasıyla birlikte, anksiyete bozukluğu ortaya çıkabilir. Bu bağlamda, çalışmamızda gebelerde anksiyete bozukluğunun ve gebelik sırasında ortaya çıkan rahatsızlıkların belirlenmesi, bunlara neden olan bazı faktörlerin incelenmesi, gebelikte anksiyetenin rahatsızlıklarla ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel, tanımlayıcı ve analitik nitelikteki bu araştırma, 2023 yılında S.B.Ü İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dr. Ahmet ERSAN Kadın Doğum Polikliniğine başvuran gebelerle yüz yüze anket yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya katılmayı kabul eden 249 gebe, sosyodemografik özellikleri içeren bir form, Gebelik ile İlişkili Anksiyete Ölçeği (PrAS) ve Gebeliğe Bağlı Yakınmalara İlişkin Ölçek (GEBEYAK) ile değerlendirilmiş ve veriler analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmanızda, evlenme yaşı 21,8 yıl, ilk gebelik yaşı 23,06 yıl ve gebelik sayısı 2,50 olarak belirlenmiştir. Gebelerin eğitim düzeyi
Özet (Çeviri)
Objective: With the increase of factors such as stress, anxiety, and emotional distress during the pregnancy process, anxiety disorders may emerge. In this context, our study aims to identify anxiety disorders in pregnant women, examine factors causing discomfort during pregnancy, and evaluate the relationship between anxiety and pregnancy-related discomforts. Materials and Methods: This cross-sectional, descriptive, and analytical study was conducted in 2023 with pregnant women attending the Dr. Ahmet ERSAN Obstetrics Clinic at S.B.Ü Izmir Tepecik Training and Research Hospital, using face-to-face survey methods. A total of 249 pregnant women who agreed to participate in the study were evaluated using a form including sociodemographic characteristics, Pregnancy-Related Anxiety Scale (PrAS), and Scale for Pregnancy-Related Complaints (GEBEYAK). The collected data were analyzed. Results: In the study, the average age of marriage was determined as 21.8 years, the age of first pregnancy as 23.06 years, and the n