Non alkolik yağlı karaciğer hastalarında kardiyak risklerin nabız dalga analizi ile değerlendirilmesi
The evaluation of cardiovascular risks in patients with non alcholic fatty liver disease by pulse wave analysis
  1. Tez No: 916286
  2. Yazar: MAKSUT ALPER ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ASIM GEDİKLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Non alkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD), önemli miktarda alkol kullanımı olmaksızın karaciğerde yağ birikimi ile karakterize bir karaciğer hastalığıdır. Hastalığın dünya genelinde prevalansı %25'i bulmakta ve bunun artacağı öngörülmektedir. Hastaların karaciğerdeki fibrozis düzeyi tüm nedenlere bağlı mortalitenin en önemli belirleyicisidir. Bu hastalarda birinci sıradaki ölüm nedeni ise kardiyovasküler hastalıklardır. Kardiyovasküler hastalıkların temelindeki mekanizma ateroskleroz olup yıllar içerisinde gelişmekte ve semptomlar ortaya çıktığında organ tutulumları gerçekleşmektedir. Dolayısıyla hastalarda risk faktörlerinin belirlenmesi kardiyovasküler olayların önüne geçilmesi ve mortalitenin önlenmesi açısından önemlidir. Bu hastalarda kardiyovasküler risklerin yönetimi arteriyel sertliğin günlük klinik uygulamalar içine dahil edilmesiyle sağlanabilir. Nabız dalga hızı (NDH) ölçümü ise arteriyel sertliğin değerlendirilmesinde en fazla kullanılan non-invaziv ölçüm yöntemlerin başında gelir. Biz çalışmamızda Genel Dahiliye, Endokrinoloji ve Gastroenteroloji polikliniklerine başvuran NAFLD tanısı almış 50 hasta grubu ile NAFLD tespit edilmeyen 50 kişilik kontrol grubu oluşturduk. Her iki grubun taşıdığı kardiyovasküler risk durumunu, kardiyak risk skorlamaları ve NDH ölçümü ile ortaya koymayı ve bu risk skorları ile NDH sonuçları arası ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Ayrıca katılımcıların karaciğerdeki fibrosiz düzeylerini non invaziv testleri ile hesaplayıp bu testlerin ultrasonografik elastografi ile ilişkisini ortaya koymaya çalıştık. Son olarak da elastografi sonuçları ile NDH arası olası ilişkiyi araştırdık. Sonuç olarak çalışmada kardiyovasküler risk skorlamaları ile NDH ölçümü arası anlamlı ilişki saptandığı ancak; karaciğer fibrozis testleri ile elastografi arasında anlamlı ilişki saptanmadığı görüldü. Ultrasonografik elastografi ve NDH arası ilişki ise istatistiksel olarak anlamlı değildi. Bunun daha açık ortaya konulabilmesi için hasta sayısının daha fazla olduğu ve daha uzun süreli prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
Non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) is a liver disease characterized by the accumulation of fat in the liver without significant alcohol consumption. The worldwide prevalence of the disease is 25% and is projected to increase. The level of fibrosis in the liver is the most important determinant of all-cause mortality. The leading cause of death in these patients is cardiovascular disease. The underlying mechanism of cardiovascular diseases is atherosclerosis, which develops over years and organ involvement occurs when symptoms appear. Therefore, identification of risk factors in patients is important to prevent cardiovascular events and mortality. Management of cardiovascular risks in these patients can be achieved by incorporating arterial stiffness into daily clinical practice. Pulse wave velocity (PWV) measurement is one of the most widely used non-invasive methods for the assessment of arterial stiffness. In our study, we formed a group of 50 patients diagnosed with NAFLD admitted to General Internal Medicine, Endocrinology and Gastroenterology outpatient clinics and a control group of 50 patients without NAFLD. We aimed to reveal the cardiovascular risk status of both groups by cardiac risk scoring and PWV measurement and to examine the relationship between these risk scores and PWV results. We also tried to calculate the liver fibrosis levels of the participants with non-invasive tests and to reveal the relationship between these tests and ultrasonographic elastography. Finally, we investigated the possible relationship between elastography results and PWV. As a result, we found a significant relationship between cardiovascular risk scoring and PWV measurement, but no significant relationship was found between liver fibrosis tests and elastography. The relationship between ultrasonographic elastography and PWV was not statistically significant. Prospective studies with a larger number of patients and longer duration are needed to clarify this.