Tip 1 diyabetli çocukların ve ebeveynlerinin yaşadıkları sorunlar, çözüm önerileri: Niteliksel çalışma
Problems, solution suggestions for chiidren with type 1 diabetes and their parents: Aualitative study
  1. Tez No: 916390
  2. Yazar: İREM CAFRI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Çalışmada, Tip 1 diyabetli çocukların ve ebeveynlerinin yaşadıkları sorunlar ve bu sorunlara yönelik çözüm önerilerini belirlemek amaçlanmıştır. Veriler; nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik yaklaşım ile ebeveynler ve çocuklar için oluşturulan yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılarak toplanmıştır. Çalışmaya 15 anne, 15 de çocuk olacak şekilde toplam 30 katılımcı dahil olmuş, görüşmeler sırasında babalar ile denk gelinmemiştir. Çalışmanın bulguları; diyabetin belirtileri, tanı alma süreci ve diyabetle yaşama hazırlık teması, diyabet kaynaklı sorunlar teması ve diyabet kaynaklı sorunlara yönelik geliştirilen çözüm önerileri teması olmak üzere üç temada incelenmiş, çocuklar ve ebeveynler için ayrı ayrı olacak şekilde tartışılmıştır. Çalışmada çocukların en çok bahsettikleri sorunların genellikle arkadaş çevresi ile sağlık ve hastane süreçleri ile ilgili olduğu görülmüştür. Yine çocukların en çok bahsettikleri çözüm önerileri de okul ortamına yönelik olmuştur. Ebeveynlere bakıldığında ise en çok bahsettikleri sorunların sosyal hayata, sağlık ve hastane süreçlerine ve ev yaşamına yönelik olduğu görülmüştür. Ebeveynlerin çözüm önerileri ise genellikle okul ortamına ve ekonomik sorunlara yönelik olmuştur. Çalışmada ebeveynler, çocuklara göre daha fazla sorundan ve çözüm önerilerinden bahsetmiştir. Bu durum ebeveynlerin çocuklara göre Tip 1 diyabetin etkisini daha fazla hissettiklerini göstermektedir. Bu çalışma, Tip 1 diyabeti olan çocukların ve ebeveynlerinin hastalık nedeniyle yaşadıkları sorunları anlamak, geliştirdikleri veya önerdikleri çözüm önerilerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu sonuçlar Tip 1 diyabetli çocuk ve ebeveynlerine, sağlık profesyonellerine yol gösterici olabilir ve toplumda farkındalık oluşturması açısından katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The study aimed to identify the challenges experienced by children with type 1 diabetes and their parents, as well as their suggestions for addressing these challenges. Data were collected through a phenomenological approach, a qualitative research method, using semi-structured interview forms designed for both parents and children. A total of 30 participants, including 15 mothers and 15 children, were involved in the study; fathers were not interviewed. The results were analyzed under three main themes: symptoms of diabetes, the process of diagnosis and adaptation to living with diabetes, diabetes-related challenges, and solutions developed to address these challenges. The results were discussed separately for children and parents. The study revealed that the most frequently reported issues by children were related to peer relationships and healthcare or hospital processes. The most commonly suggested solutions by children focused on the school environment. In contrast, parents frequently highlighted issues related to social life, healthcare and hospital processes, and home life. Parents' proposed solutions primarily addressed the school environment and economic difficulties. Parents reported a greater number of problems and solutions compared to children, suggesting that they experience the impact of type 1 diabetes more intensely. This study was conducted to understand the problems experienced by children with Type 1 diabetes and their parents due to the disease and to determine the solutions they developed or suggested. These results may guide children with Type 1 diabetes and their parents, health professionals and contribute to raising awareness in the society.