Uyku kalitesi ve kafein kullanım bozukluğunun gece yeme sendromu ile ilişkisi
The relationship between sleep quality and caffeine use disorder and night eating syndrome
- Tez No: 916842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma, 25-45 yaş arasındaki çalışan bireylerde uyku kalitesi ve kafein kullanım bozukluğunun gece yeme sendromu ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Çalışmaya toplam 560 birey dahil edilmiştir ve katılımcıların 471'i kadın (%84,1) ve 89'u erkektir. (%15,9). Bireylerin genel özellikleri, sağlık durumları, beslenme alışkanlıkları, antropometrik ölçümleri, gece yeme puanları (Gece Yeme Anketi- GYA), uyku kaliteleri (Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi-PUKİ) ve kafein kullanım bozukluğu (Kafein Kullanım Bozukluğu Ölçeği) değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the relationship between sleep quality and caffeine use disorder with nighttime eating syndrome in working individuals aged 25-45. A total of 560 participants were included in the study, comprising 471 females (84.1%) and 89 males (15.9%). The participants' general characteristics, health status, dietary habits, anthropometric measurements, nighttime eating syndrome (Night Eating Questionnaire - NEQ), sleep quality (Pittsburgh Sleep Quality Index - PSQI), and caffeine use disorder (Caffeine Use Disorder Scale) were assessed.