E-ticarette büyük veri kullanımının marka imajının ve müşteri deneyiminin tüketici satın alma niyetine etkisi
  1. Tez No: 917016
  2. Yazar: ARZU ATAYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
İnternetin yaygınlaşması ve dijitalleşmenin hız kazanmasıyla birlikte e-ticaret, küresel ticarette önemli bir yer edinmiştir. Elektronik ortamda gerçekleştirilen işlemler, ticaret süreçlerini hızlandırarak maliyetleri düşürmekte ve işletmelere rekabet avantajı sağlamaktadır. İş süreçlerinin dijital platformlara taşınmasıyla büyük veri üretimi artmış ve bu verilerin etkin şekilde analiz edilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Büyük veri analizi, e-ticarette tüketici davranışlarını anlamak, kişiselleştirilmiş hizmet sunmak ve marka imajını güçlendirmek açısından kritik bir araç haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, büyük veri analizinin e-ticarette marka imajı, müşteri deneyimi ve tüketici satın alma niyeti üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmada, İstanbul'da yaşayan ve e-ticaret platformlarını aktif olarak kullanan tüketicilere yüz yüze anket uygulanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiler açıklayıcı faktör analizi, güvenilirlik analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Analiz sonuçları, büyük veri kullanımının işletmelerin rekabet gücünü artırarak müşteri deneyimini iyileştirdiğini ve satın alma niyetini olumlu yönde etkilediğini ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, işletmelerin büyük veri analizi stratejileri geliştirmelerine katkı sağlayarak e-ticaret sektöründe sürdürülebilir büyüme ve rekabet avantajı elde etmelerine yönelik önemli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the widespread use of the Internet and the rapid progress of digitalization, e-commerce has gained an important position in global trade. Transactions carried out in electronic environments accelerate commercial processes, reduce costs and provide competitive advantage to businesses. Moving business processes to digital platforms has led to an increase in the generation of big data and its effective analysis. Big data analytics has become a critical tool for understanding consumer behavior in e-commerce, providing personalized services and improving brand image. This study aims to examine the impact of big data analytics on brand image, customer experience and consumer purchase intention in e-commerce. A face-to-face survey was conducted with consumers residing in Istanbul and actively using e-commerce platforms. The relationships between variables were analyzed using explanatory factor analysis, reliability analysis, correlation analysis and regression analysis. The findings reveal that the use of big data increases the competitiveness of businesses by improving customer experience and positively influencing purchase intentions. The results provide valuable insights for businesses in developing big data analytics strategies, contributing to sustainable growth and competitive advantage in the e-commerce industry.