The impact of cultural distance, institutional distance, and market entry strategy on the global and local similarity of human resource management practices in multinational enterprises
Kültürel mesafe, kurumsal mesafe ve pazara giriş stratejisinin çok uluslu işletmelerde insan kaynakları yönetimi uygulamalarının küresel ve yerel benzerliği üzerindeki etkisi
- Tez No: 917229
- Danışmanlar: PROF. STEPHEN CHEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Newcastle upon Tyne
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı menşeli şirketlerin iştiraklerinde uygulanan İK uygulamalarının aynı sektördeki yerel şirketlerdeki uygulamalarla ne ölçüde birleştiğine veya ana şirketlerin merkezindeki İKY uygulamalarına ne ölçüde karşılık geldiğine göz atmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, bu çalışma, örneklemdeki çok uluslu iştiraklerin ana ülkeleri ile Türkiye arasındaki kültürel ve kurumsal mesafenin (Hallaq ve diğerleri, 2015) ve iştirakin giriş stratejisinin yüksek veya düşük taahhüt açısından etkisini de incelemektedir. Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm, Literatür Taraması: Araştırmanın Kavramları ve Teorik Çerçeveleri, her kavram için çok net bir açıklama ile giriş yapmaktadır. İkinci bölüm, giriş stratejilerinin, kurumsal mesafenin ve kültürel mesafenin çok uluslu şirketler (ÇUŞ'lar) tarafından insan kaynakları yönetimi (İKY) politikalarının küresel standardizasyonu ve yerelleştirilmesini nasıl etkilediğini incelemektedir. 3. Bölüm, bu çalışmanın araştırma modelini, hipotezlerini, metodolojisini, hedeflerini, kapsamını ve kısıtlamalarını tanıtmaktadır. 4. Bölüm, bu analizin sonuçlarını sunmaktadır. Son olarak, 5. Bölümde, çalışmanın ana sonuçları önceki çalışmalar ve kavramsal çerçevelerle karşılaştırılmış ve analiz edilmiştir. Tezin çok sayıda paydaşa katkıları, daha fazla araştırma için önerilerle birlikte açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is intended to look at how far the HR practices applied in the affiliates of foreignorigin companies operating in Turkey converge with the practices in local companies in the same industry, or to what degree they correspond to the HRM practices at parent companies' headquarters. Moreover, this study also examines the effect of cultural and institutional distance between the home countries of the multinational affiliates in the sample and Turkey (Hallaq et al., 2015) and the entry strategy of the affiliate in terms of high- or low-commit. This thesis consists of five sections. First part, Literature Review: Concepts and Theoretical Frameworks of Research have been introduced with a very clear explanation for each concept. Part two examines how entry strategies, institutional distance, and cultural distance affect the global standardisation and localisation of human resources management (HRM) policies by multinational corporations (MNCs). Section 3 introduces the research model, hypotheses, methodology, goals, scope, and constraints of this study. Section 4 presents the results of this analysis. Lastly, in Chapter 5, the study's main results are contrasted and analysed with previous studies and conceptual frameworks. The thesis's contributions to numerous stakeholders are described, together with suggestions for further exploration.