Ankara ili Polatlı ilçesindeki 15-49 yaş grubu evli kadınlardan isteyerek düşük yapanların demografik özellikleri
The Demographic characteristics of the married women between 15 and 49 of their ages who aborted woluntarily in Ankara, Polatlı administrative district
  1. Tez No: 91730
  2. Yazar: DEVLET KUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIL MARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
-63- 7.0ZET Bu çalışma Polatlı ilçe merkezinde yaşayan 15-49 yaş 20.159 kadın arasından başından en az bir evlilik geçmiş 659 kişi üzerinde anket yöntemi kullanılarak yapılmış tanımlayıcı bir araştırmadır. Araştırmamızda ilk evlilik yaşımn yükseldiğini ve bunun yam sıra küretajın bir aile planlaması yöntemi olarak görülme yüzdesinin de düştüğünü görüyoruz. Kürtaj bir aile planlaması yöntemi değildir diye yanıt verenlerin oram % 8 1 'dir. İncelenenlerin % 36,1 'i istemeden hamile kalması halinde isteyerek düşük yapacağını, % 10' u düşük yapmayacağını söylemiştir. % 53,9'u ise istemeden gebe kalması durumunda çocuğu dünyaya getireceğini belirtmiştir. Düşük yapma nedenleri arasında planlanmamış- istenmeyen gebelik yanıtını verenler en yüksek yüzdeye sahiptir (% 77,7 ). İsteyerek düşükten önce yöntem kullanma yüzdesi yüksektir. 4 ve üzeri küretaj olanların, küretajdan önce % 64,3 'ü yöntem kullanmasına rağmen gebe kaldığını söylemiştir. Etkili yöntem kullandıkları halde (RİA, Hap, Kondom v.b.) gebe kalanların yüzdesi de yüksektir( %73,8). En fazla küretaj özel muayenehanede gerçekleşmiştir (%81,5). İkinci sırayı ise Sağlık Bakanlığı hastanesi almaktadır (% 8,6). Küretaj öncesi izin alındığım söyleyenlerin sayısı % 32,5, alınmadığım söyleyenlerin sayısı %51,3, hatırlamayanlarınla de % 16,2'dir. En fazla izin alındığını söyleyenler birinci küretajını olanlardır ( 35,7). Küretajdan 1-2 hafta sonra aile planlaması yöntemi kullananlar içinde en yüksek yüzdeye sahip olanlar 4 ve üzeri küretajını olanlardır (57,1). Küretaj sonrası en çok kullanılan aile planlaması yöntemi RİA' dır. Küretaj sırasına göre değişmekle birlikte % 30,8'e varan kullanım yüzdesi görülmektedir. Kondom % 17,5 ve hap %17,5 ile küretajdan sonra tercih edilen etkili yöntemlerdendir. Küretaj sonrası en çok kullanılan etkisi sınırlı yöntem ise %1 1,4 ile geri çekme yöntemidir.-64- Küretajdan sonra en fazla (% 33,0) yöntem alımı sağlık ocaklarından olmuştur. İkinci sırada ise özel poliklinik/muayenehanelerden yöntem alanlar gelmektedir(%25,5). Küretaj yaptırdığı merkezden ayrılırken en fazla yöntem almış olanlar ikinci küretajını olanlardır. Onlarda da yöntem aldığını söyleyenlerin sayısı % 23,4, yöntem almadığını söyleyenlerinki ise % 76,6'dır. Küretaj olduktan sonra 4+ küretajını olanlar en fazla suçluluk % 35,7 ve ikinci küretajını olanlar en çok rahatlama hissettiklerini söylemişlerdir(%37,5). Pişmanlık en fazla birinci ve üçüncü küretajdan sonra hissedilmiştir İncelenenlerden 40-44 yaş grubunda olanların (% 53,5)'inde ve evliliğinin 20-24 yılında olanların da % 57,9'unun en az bir kez küretaj olduğu tespit edilmiştir. Bu veriler kürtaj olmanın, yaş ve evlilik yılıyla birlikte bir artış gösterdiğini ortaya koymuştur. Başka çocuk isteyenlerin % 92,7' si hiç küretaj olmayanlardır. En az bir kez küretaj olanların ise % 4,3' ü başka çocuk istemektedir. İstemeden gebe kalanların % 74,2' si isteyerek düşük yapmış, % 24,4' ü normal doğum, % 1,4' ü ise kendiliğinden düşük yapmıştır. En az bir kez isteyerek düşüğü olanların, % 56,2' si istemeden gebe kalması durumunda tekrar isteyerek düşük yapacağını söylemiştir. Bu bulgularla; küretajın bir aile planlaması yöntemi gibi görülmemesinin gerekliliği vurgulanarak, yöntem kullanımını, etkinliğini aynı zamanda yaygınlığım artırmak için aile planlaması yöntemleriyle ilgili daha fazla bilgi sunulması ve aile planlaması yöntemi kullanmaya başlamak için en uygun dönem olan küretaj sonrası dönemden de en iyi şekilde yararlanılması konusunda öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
-65- 8.ABSTRACT This search which is made in Polatlı by using questionarrie method is made on 20.159 women between 15-49 and who has marriad once ; is definable. We can see that first marriage age is increasing and curettage wasn't seen as a family planning method and the ratio that shores this idea is 81,0 % 36,1 % of the examined women say that they will make fallen, 10,0 % of them say that they wont make fallen again, The ratio of the ones those think to give a baby if they get pregmant unwillingly is 53,9 %. The highest percentage, 77,7 belongs to the women's pointing the induced- abortus as a result of getting pregnant unwillingly. Before getting induced abortus the percentage of family planning is high. The women who get induced abortus at least 4 get pregnant although they tried family planning method. 64,3 % On the other handalthough affective family planning method. On the other hand although affective family planning methods; RİA, condom, piles,had been tried the ones who got pregnant is 73,8 % and high. Most curretage is wadely made in private policlinicks, 81,5 % The women who answer like don't planed and don't wanted pregnancy for the reasons of their abortion, have the most high percent. Before the wanted abortion percent of usig method is high. 28,0 of % them who have 4+ abortion, say that in spite of using method before abortion, they become pregnant. The percent of the becamed in consulting rooms ( %81,5), The Hospital of the ministry of healt is second. (% 8,6) 32,5 % of them say that they got permission before the curettage, 51,3 % of them say didn't get permission and 16,2 % of them-66- forgot if they get permission or not. The method which is used mostly as a family planning method The women who had minimum 4 curettage have the highest percent in the women who used family planning method after the curretage and 1-2 weeks later. (%57,1) After the curettage RİA is the most used family planning method, (it increase to % 30,8) After curettage the most taking method(% 33,0) becamed from village clinics. Taking method from consulting rooms second. (%25,5). The women who hake method the most during leaving from, the place that for curettage had their second curettage and saying they te get family planning is 23,4 %; don't get family plannig is 76,6 % After curettage, the women that had 2. Curettage say that they felt the highest relaxedness, 37,5 % The women that had first and minimum third curettage felt regret the most, 33,8%. The women who had minimum 4+ Curetage, felt guiltiness hardly, 35,7 The percentage of the women who questionarred and betwen 40-44 have curretage is 53,5; and mostly have curratege in the 20-24* years of their marriage is 57,9 the data shows that having curretage, getting older and the duration of getting married increases proportionally to the each other. The ones want to have another baby, 92,7 %, never get curretage, and the ones who had curretage at least one, 4,3 %, don't want another baby. 74,2 % of the women who got pregnant have induced abortus; 24,4 % of them give a birth normally and 1,4 % of them have induced abortus naturally. The percantage of the ones who say they will have curretage is 56,2 %. Curetage isn't a family planning method. We can't teach the women. We teach the othr of family planning, to the women. After curetage they practice the other family planning methods.