Farklı hızlardaki myofasyal gevşetme uygulamasının dokuların mekanik özellikleri üzerine etkisi
The effect of different speeds of myofascial release on the mechanical properties of tissues
  1. Tez No: 917394
  2. Yazar: ATİLLA ÇAĞATAY SEZİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLGA BAYRAKCI TUNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapisi ve Rehabilitasyonu Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Son zamanlarda, birçok sporcu antrenman programlarına kendi kendine yapılan miyofasyal gevşetme uygulamalarını (foam roller) dahil etmeye başlamıştır. Foam roller uygulamalarının yaygın kullanımına rağmen, temel mekanizma ve optimal uygulama yöntemleri konusunda çalışmalar oldukça sınırlıdır. Bu çalışmada foam roller uygulamalarının farklı hızlarda yapılmasının kuadriseps femoris kasının mekanik özellikleri üzerindeki etkisi araştırıldı. On sekiz erkek profesyonel basketbol oyuncusu (yaş 23 ±4 yıl, vücut kütle indeksi 24,43 ±1,59 kg/m², basketbol deneyimi 12 ± 4 yıl) çalışmaya katıldı. Katılımcılar üç farklı uygulama hızını (dakikada 30 tekrar-Hızlı, dakikada 15 tekrar-Yavaş ve katılımcının kendi belirlediği hız) rastgele sırayla ve birer hafta arayla çapraz geçişli olarak uyguladılar. Myoton cihazı ile uygulama öncesi ve sonrasında kuadriseps femoris kasının tonusu, elastisitesi ve sertliği değerlendirilirken, modifiye thomas testi sırasında bir gonyometre yardımıyla kalça ve diz eklem hareket açıklıkları ölçüldü. Katılımcıların hızı kendinin belirlediği uygulamaların ortalama ritmi dakikada 33±10 olarak bulundu. Üç uygulama hızı da müdahale öncesi değerler açısından benzerdi (p>0,05). Ancak kas tonusunda müdahale sonrası değerler kıyaslandığında uygulama hızları arasında anlamlı bir fark gözlendi (p=0,04). İkili karşılaştırmalar bu anlamlı farkın yavaş ve katılımcının kendi belirlediği hızlar arasında olduğunu gösterdi (p=0,037). Ek olarak, kas tonusu yavaş ve hızlı uygulama yapılan gruplarda uygulama öncesi değerlere göre azalma gösterdi (p=0,002, p=0,008). Buna karşılık normal eklem hareket açıklığı değerlerinde bir değişim ve gruplar arası bir farklılık gözlenmedi (p>0,05). Daha yavaş yapılan uygulamaların, kas tonusunda daha belirgin bir azalmaya neden olduğu gözlendi. Egzersiz sonrasında artan tonusun regülasyonu için yavaş ritimlerdeki uygulamalar tercih edilebilir. Kas tonusundaki azalmanın, sürekli bir düşüşü mü yoksa normalleşmeyi mi gösterdiğini araştıran çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Recently, many athletes have begun to incorporate self-myofascial release applications (foam rolling) into their training programs. Despite the widespread use of foam roller applications, studies on the fundamental mechanisms and optimal application methods are limited. In this study, the effect of foam roller applications at different speeds on the mechanical properties of the quadriceps femoris muscle was investigated. Eighteen male professional basketball players (age 23 ± 4 years, body mass index 24.43 ± 1.59 kg/m², basketball experience 12 ± 4 years) participated. Participants applied three different application speeds (30 beats per minute-Fast, 15 beats per minute-Slow, and a self-determined speed) in random order with one-week wash-out period. The tone, elasticity, and stiffness of the quadriceps femoris muscle were evaluated using a Myoton device before and after the intervention, while hip and knee joint range of motion was measured with a goniometer on modified thomas test. The self-determined speed applications were found to be 33±10 beats per minute. All three application speeds were similar in terms of pre-intervention values (p>0.05). However, post-intervention values showed a significant difference in muscle tone among application speeds (p=0.04). Pairwise comparisons indicated that this significant difference was between slow and self-selected speeds (p=0.037). Additionally, muscle tone decreased compared to pre-intervention values in the slow and fast application groups (p=0.002, p=0.008). In contrast, no change or difference was observed in normal joint range of motion values (p>0.05). Slower applications were observed to induce a more pronounced decrease in muscle tone. Slower-speed applications may be preferred to help regulate increased muscle tone after exercise. Further studies are needed to investigate whether the decrease in muscle tone indicates a continuous decline or a normalization.