Humerus morfometrisi ve cinsiyet ile ilişkisinin bilgisayarlı tomografi yöntemi ile incelenmesi
Evaluation of humerus morphometry and its relationship to sex with computed tomography
  1. Tez No: 917401
  2. Yazar: MEHMET ÜLKİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DENİZ DEMİRYÜREK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Ölü bedenlerinin kimliklendirilmesinde ilk bakılacak olan kişinin cinsiyetini belirlemektir. Kemik morfometrisi toplumlar arasında farklılık gösterebilmektedir, bu yüzden toplumlara özgü cinsiyet tayini çalışmaları yapmak gerekir. Bu çalışmanın birinci amacı; ülkemiz (Türkiye) popülasyonunda humerus üzerinde cinsiyet farklılığı olan morfolojik ve morfometrik parametereleri belirmek ve ikinci amacı ise bu parametrelerin cinsiyet tayininde tek tek ve kombinasyon şeklinde cinsiyet tayininde ne kadar etkili olduklarını tespit etmektir. Bu çalışmada üst ekstremite periferik bilgisayarlı tomografi anjiografi görüntüleri üzerinden 172 humerus (86 erkek, 86 kadın) incelendi. Humerus hacmi, humerus uzunluğu, epikondiler genişlik, humerus orta gövdesi, caput humeri, sulcus intertubercularis ve epicondylus medialis ile ilgili morfometrik ölçümler, epicondylus medialis alt kenar şekil tiplendirmesi yapıldı ve supratrochlear foramen varlığı tespit edildi. Açılma açısı ölçümü ile epicondylus medialis alt kenar şekil tiplendirmesi ve supratrochlear foramen varlığı dışındaki diğer parametrelerde erkek ve kadınlar arasında anlamlı fark tespit edildi. Caput humeri transvers uzunluğu sağ humeruslarda %92,8, sol humeruslarda %91 ve tüm humeruslarda %91,9 cinsiyet tayininde en etkili tek parametre olarak tespit edildi. Caput humeri transvers ve vertikal uzunluğunun sağ humeruslarda %92,8, sol humeruslarda %93,3 cinsiyet tayininde en etkili kombinasyon olarak bulunurken, caput humeri transvers uzunluğu, sulcus intertubercularis derinliği ve caput humeri vertikal uzunluğunun kombinasyonun tüm humeruslarda %92,4 cinsiyet tayininde en etkili kombinasyon olarak tespit edildi. Elde edilen sonuçların Türkiye toplumunda humerustan yapılan cinsiyet tayini çalışmalarına katkıda bulunacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The primary step in the identification of human remains is sex determination of the individual. Bone morphometry may vary between populations, which necessitates the development of population-specific studies for sex determination. The first aim of this study is to identify the morphological and morphometric parameters on the humerus that exhibit sexual dimorphism in the Turkish population, while the second aim is to assess the effectiveness of these parameters both individually and in combination in sex determination. In this study, 172 humeri (86 male, 86 female) were analyzed by using peripheral upper extremity computed tomography angiography. Humeral volume and length, epicondylar width, morphometry of midshaft, head of humerus, intertubercular groove and medial epicondyle and shape classification of inferior border of medial epicondyle were evaluated and the presence of the supratrochlear foramen was also noted. Significant sexual dimorphism was observed in majority of parameters, except for opening angle and the shape classification of the inferior border of medial epicondyle and the presence of the supratrochlear foramen. The transverse length of the head of humerus was detected the most effective single parameter for sex determination, with an accuracy of 92.8% for right humeri, 91% for left humeri, and 91.9% for all of humeri. The combination of the transverse and vertical lengths of the head of humerus was the most effective combination, with an accuracy of 92.8% for right humeri and 93.3% for left humeri. The combination of the transverse length of the head of humerus, the depth of the intertubercular groove and the vertical length of the head of humerus was found to be the most effective combination for sex determination, with an accuracy of 92.4% for all of humeri. We believe that the results of this study will contribute to sex determination studies from humerus in the Turkish population.