Erzincan tulum peynirinin olgunlaşma sürecinde uçucu bileşik profilinin belirlenmesi
Determination of volatile compound profile of Erzincan tulum cheese during ripening process
- Tez No: 917409
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM AYDEMİR ATASEVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Veteriner Hekimliği, Food Hygiene and Technology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Erzincan Tulum Peynirinin Olgunlaşma Sürecinde Uçucu Bileşik Profilinin Belirlenmesi Amaç: Bu çalışmanın amacı, Erzincan yöresinde üretilen geleneksel tulum peynirinin karakteristik özelliklerinin, mikrobiyolojik ve fizikokimyasal açıdan değerlendirilmesi, farklı ambalaj materyalleri (tulum, plastik kap ve selüloz kılıf) kullanılarak, olgunlaşma sürecinin takip edilmesi ve uçucu bileşik profilinin belirlenmesidir. Materyal ve Metot: Farklı ambalajlarda (tulum, plastik kap ve selüloz kılıf) üç tekerrür ile üretilen Erzincan Tulum peynirlerinin her birinin karakteristik özellikleri, uçucu bileşikleri ve yağ asidi profili analizinin yanı sıra temel mikrobiyolojik ve fizikokimyasal analizleri, üretimin 1. ve olgunlaşmanın 15, 30, 60, 90 ve 180. günlerde, duyusal analizleri ise olgunlaşma süresinin 15, 30, 60, 90 ve 180. günlerinde yapılmıştır. Bulgular: Sonuçlara göre, % kuru maddeye göre yağ oranı 90. ve 180. Günde 30'uncu güne göre daha düşük olduğu görüldü (sırasıyla p=0.020, p=0.014).
Özet (Çeviri)
Determination of Volatile Compound Profile of Erzincan Tulum Cheese During Ripening Process Aim: The aim of this study is to evaluate the characteristic properties of traditional tulum cheese produced in the Erzincan region in terms of microbiological and physicochemical aspects, to follow the ripening process and to determine the volatile compound profile using different packaging materials (tulum, plastic container and cellulose casing). Material and Method: In addition to the characteristic properties, volatile compounds and fatty acid profile analysis of each of the Erzincan Tulum cheeses produced in three replications in different packages (tulum, plastic container and cellulose casing), basic microbiological and physicochemical analyses were performed on the 1st day of production and 15, 30, 60, 90 and 180th days of ripening, and sensory analyses were performed on the 30th, 60, 90 and 180th days of ripening. Results: According to the results, fat ratio in relation to % dry matter was lower on the 90th and 180th days compared to the 30th day (p=0.020, p=0.014, respectively).