Aile ve akran destekli okuma yazma çalışmalarıyla okuma ve yazma güçlüğü olan çocukların dil becerilerinin ve iyi oluş düzeylerinin geliştirilmesi
Improving language skills and well-being levels of children with reading and writing difficulties through family and peer supported literacy activities
  1. Tez No: 917498
  2. Yazar: CANAN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT ATEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 348
Özet
Bu araştırmanın amacı, aile ve akran destekli okuma yazma çalışmalarıyla okuma ve yazma güçlüğü yaşayan ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin dil becerilerini ve iyi oluş düzeylerini geliştirmektir. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden eylem araştırması ile desenlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu öğrenme güçlüğü tanısı almış iki dördüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışma 2022-2023 eğitim öğretim yılı güz döneminde, Antalya ili Alanya ilçesinde bulunan bir devlet okulunda gerçekleştirilmiştir. Uygulama araştırmacı tarafından yürütülmüş, araştırmada aile ve akran desteğine yer verilmiştir. Araştırmacı ve akranla yapılan çalışmalar okulda, aile ile yapılan çalışmalar ev ortamında gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veriler uygulama öncesi, uygulama sırası ve uygulama sonrası çeşitli araçlarla toplanmıştır. Araştırmada öğrencilerin kelime tanıma düzeylerini belirlemek için Yanlış Analiz Envanteri; okuduğunu ve dinlediğini anlama düzeylerini belirlemek için Okuduğunu / Dinlediğini Anlamayı Değerlendirme Analitik Dereceli Puanlama Anahtarı; konuşma becerilerini değerlendirmek için Konuşma Becerisini Değerlendirme Analitik Dereceli Puanlama Anahtarı; temel yazma becerilerini değerlendirmek için Yapılandırılmış Çalışma Kâğıdı, öğrenci yazıları ve Çok Boyutlu Okunaklılık Ölçeği; yazılı anlatım becerilerini değerlendirmek için Hikâye Metni Değerlendirme Analitik Dereceli Puanlama Anahtarı; araştırmacının süreçle ilgili görüş ve düşüncelerini belirlemek için araştırmacı günlüğü; öğrenci, aile ve akranın süreçle ilgili görüşlerini belirlemek için yarı yapılandırılmış forma dayalı görüşmeler; iyi oluş düzeylerini belirlemek için Stirling Çocuklar İçin Duygusal ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği; elde edilen verileri desteklemek amacıyla geçerlik komitesi kayıtları, öğrenci yazıları, ses / video kayıtları ve fotoğraflar kullanılmıştır. Öğrencilerin mevcut durumlarını belirlemek üzere gerçekleştirilen ön değerlendirme sürecinde okuma hatalarının olduğu, okuduğunu anlamada zorluk yaşadıkları, yazma becerisi ve yazılı anlatım yönünden eksikliklerinin olduğu, dinlediğini anlama ve konuşma becerilerinin yeterli olmadığı ve iyi oluş düzeylerinin düşük olduğu görülmüştür. Uygulama sırasında gerçekleştirilen ara ve uygulama sonrası gerçekleştirilen son değerlendirmelerde öğrencilerin dil becerilerinde ve iyi oluş düzeylerinde istikrarlı şekilde gelişme ve puanlarda yükselişlerin olduğu görülmüştür. Araştırmacı günlüğü ve görüşmelerden elde edilen veriler de bu sonucu destekler niteliktedir. Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda araştırmacıyla, akranla ve aileleyle gerçekleştirilen okuma yazma çalışmalarının, öğrencilerin dil becerilerine ve iyi oluş düzeylerine katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to improve the language skills and well-being levels of fourth grade primary school students with reading and writing difficulties through family and peer supported literacy activities. The study was designed with action research, one of the qualitative research methods. The study group consisted of two fourth grade students diagnosed with learning disabilities. The study was conducted in the fall semester of the 2022-2023 academic year in a public school in Alanya district of Antalya province. The application was conducted by the researcher, and family and peer support was included in the study. The studies with the researcher and peers were carried out at school, and the studies with the family were carried out at home. Data were collected with various tools before, during and after the implementation. In the study, we used the Informal Reading Inventory to determine students' word recognition levels; the Analytic Rubric for Assessment of Reading / Listening Comprehension to determine their reading and listening comprehension levels; the Analytic Rubric for Assessment of Speaking Skills to assess their speaking skills; the Structured Worksheet, student writings and the Multidimensional Literacy Scale to assess their basic writing skills; Analytic Rubric for Story Text Evaluation to assess written expression skills; researcher's diary to determine the researcher's opinions and thoughts about the process; semi-structured form-based interviews to determine the opinions of students, families and peers about the process; Stirling Emotional and Psychological Well-Being Scale for Children to determine well-being levels; validity committee records, student writings, audio / video recordings and photographs were used to support the data obtained. In the pre-assessment process carried out to determine the current situation of the students, it was observed that they had reading errors, had difficulty in reading comprehension, had deficiencies in writing skills and written expression, had insufficient listening comprehension and speaking skills, and had low levels of well-being. In the interim and final evaluations conducted during and after the implementation, it was observed that there was a steady improvement in the students' language skills and well-being levels and an increase in their scores. The data obtained from the researcher's diary and interviews also support this result. In line with the findings obtained from the study, it was concluded that literacy activities conducted with the researcher, peers and families contributed to students' language skills and well-being levels.