Öğrencilerin kişisel verilerin korunmasına ilişkin farkındalıklarının belirlenmesine yönelik yapılan araştırmaların meta analiz ile incelenmesi
Meta-analysis of studies conducted to determine students' awareness of personal data protection
- Tez No: 917497
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle haberleşme ağları çoğalmış, bireyler bilgilerini çeşitli internet tabanlı uygulamalar aracılığıyla paylaşmaya başlamışlardır. Bireylerin paylaştıkları verilerin türü, miktarı gün geçtikçe farklılaşmış ve çeşitlenmiştir. Zamanla 'kişisel veri' kavramı hayatımıza girmiş ve çeşitli kanunlar ile bu veriler koruma altına alınmaya çalışılmıştır. Her yaş grubunun internete erişiminin olduğu ve veri paylaşabilmesinin çok kolay olduğu günümüzde bireylerin kişisel verilerin korunmasına ilişkin farkındalık düzeylerini tespit etme ihtiyacı doğmuştur. Bu araştırmada, kişisel verilerin korumasına ilişkin yapılan çalışmalar bir araya getirilerek bu farkındalığı etkileyen değişkenler incelenmiştir. Bu kapsamda en çok kullanılan veri tabanlarından 2016-2023 yılları arasında yayınlamış 46 makale, 100 yüksek lisans tezi ve 15 doktora tezi olmak üzere toplamda 161 çalışmaya ulaşılmıştır. Bu çalışmalardan belirlenen kriterleri sağlayan 11 nicel araştırma ile meta analiz çalışması yapılmıştır. Her çalışma için hesaplanan etki büyüklükleri Rastgele Etki Modeli ile birleştirilmiştir. İnceleme sonucunda kişisel verilerin korunmasına yönelik farkındalığın kız ve erkek öğrenciler arasında farklılaştığı ancak bu farklılığın küçük düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin bilişim teknolojilerine yönelik eğitim alma durumlarının kişisel verilerin korunmasına yönelik farkındalığı küçük düzeyde etkilediği görülmüştür. Öğrencilerin öğrenim gördüğü okul kademesinin, internette geçirdiği günlük sürenin ve ebeveyn eğitim durumlarının veri koruma farkındalığını güçlü düzeyde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, communication networks have increased and individuals have started to share their information through various internet-based applications. The type and amount of data shared by individuals have changed and diversified day by day. Over time, the concept of 'personal data' has entered our lives and various laws have attempted to protect this data. In today's world where every age group has access to the internet and it is very easy to share data, there is a need to determine the awareness levels of individuals regarding the protection of personal data. In this study, studies on the protection of personal data were brought together and the variables affecting this awareness were examined. In this context, a total of 161 studies were reached, including 46 articles, 100 master's theses and 15 doctoral theses published between 2016-2023 from the most widely used databases. A meta-analysis study was conducted with 11 quantitative studies that met the determined criteria from these studies. The effect sizes calculated for each study were combined with the Random Effect Model. As a result of the review, it was determined that awareness regarding the protection of personal data differed between male and female students, but this difference was small. It has been observed that the status of students receiving education on information technologies has a minor effect on awareness of personal data protection. It has been determined that the school level in which students study, the daily time they spend on the internet and the education status of their parents have a strong effect on data protection awareness.