Meta ortamda oyunlaştırılmış matematik öğretiminin özel yetenekli öğrencilerin tutum, motivasyon ve doyumlarına etkisi
The Effect of gamified mathematics teaching in meta environment on the attitudes, motivation and satisfaction of gifted students
  1. Tez No: 917517
  2. Yazar: EMİNE NUR YÜCEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üstün Zekalılar Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Araştırmanın amacı, 6. sınıf matematik dersinde sanal sınıf ortamında oyunlaştırılmış matematik öğretimi uygulamalarının özel yetenekli öğrencilerin matematik tutumu, doyumu, motivasyonu ve teknolojiye yönelik tutularına etkilerini belirlemektir. Çalışma 6. Sınıfa devam eden 13'ü deney, 13'ü kontrol olmak üzere 26 özel yetenekli çocuklara eğitim veren Küçükçekmece Bilim ve Sanat Merkezi'nde yapılmıştır. Deney grubundaki öğrencilere kendileri için geliştirilmiş olan oyunlaştırılmış matematik öğretimi araştırmacı tarafından uygulanırken, kontrol grubundaki öğrenciler mevcut öğretmenleriyle ve müdahale edilmeden derslerini işlemişlerdir. Araştırma kapsamında verilerin toplanması amacıyla Matematiksel Doyum Ölçeği, Matematik Motivasyon Ölçeği, Matematik Tutum Ölçeği ve Öğrencilerin Teknolojiye Yönelik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Bahsedilen testler deney ve kontrol grubu öğrencilerine ön test ve son test olarak verilmiştir. Toplanan veriler ile uygun analiz teknikleri uygulanarak araştırmanın sonuçları elde edilmiştir. Araştırmanın bulguları incelendiğinde, matematik motivasyonu, doyum ve tutum açısından anlamlı farklılık bulunmamıştır. Uygulama sonrası deney grubundaki öğrencilerin teknolojiye yönelik tutumları kontrol grubu öğrencilerine göre anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği ve yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the effects of gamified mathematics teaching practices in the virtual classroom environment in the 6th grade mathematics course on the mathematics attitude, satisfaction, motivation and retention towards technology of gifted students. The study was conducted with 6th grade students a total number of 26 students, 13 of them were in the study group and 13 of them were in the control group. The participants were 6th grade students of Science and Art Center in Küçükçekmece which aims to educate gifted students. While the gamified mathematics teaching developed for them was applied to the students in the experimental group by the researcher, the students in the control group taught their lessons with their current teachers and without intervention. Within the scope of the research, Mathematics Saturation Scale, Mathematics Motivation Scale, Mathematics Attitude Scale and Students' Attitude Towards Technology Scale were used to collect data. The mentioned tests were given to the experimental and control group students as pre-test and post-test. The results of the research were obtained by applying appropriate analysis techniques with the collected data. When the findings of the study were examined, there was no significant difference in terms of mathematics motivation, satisfaction and attitude. After the application, it was observed that the attitudes of the students in the experimental group towards technology differed significantly from the students in the control group and were higher.