Şirketlerin kurumsal aktivizminin yapılandırılması sürecinde aktivistlerin durumsallığının rolü: Çevre odaklı etkin halkla ilişkiler stratejilerine yönelik bir model önerisi
The role of the situational of activists in the process of structuring corporate activism of companies: A model suggestion for effective public relations strategies in the focus of environment
- Tez No: 917701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU BELKIS GÜZELOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 332
Özet
İklim değişikliği, kirlilik ve biyolojik çeşitliliğin azalması vb. gibi çevresel konulardaki endişelerin artması nedeniyle çevre aktivizmi yıllar içerisinde ivme kazanmıştır. Aktivistler çevresel amaçlara destek sağlamak için sıklıkla tabandan örgütlenme, kamusal gösteriler ve dijital kampanyalar gibi çeşitli stratejiler kullanmıştır. Çevre aktivistlerinin gerçekleştirdiği faaliyetlerde tarihsel süreçte hedefleri arasında çevre ile ilgili süreçleri etkileyen şirketler de yer almıştır. Tüketicilerin şeffaflık ve sürdürülebilirliğe olan talebi, işletmeleri bu tarihsel süreç içerisinde çevre aktivizmine daha aktif bir şekilde katılmaya yöneltmiştir; bu durum marka imajlarını ve pazar konumlarını etkilemektedir. Birçok şirket artık sürdürülebilir kaynak kullanımını teşvik ederek, atıkları azaltarak ve karbon ayak izlerini en aza indirerek çevre odaklı kurumsal aktivizmi girişimlerine dahil etmektedir. Kurumsal çıkarların ve çevresel kaygıların karşıt taraflar olarak kabul edildiği günler geride kalmaktadır. Kurumsal aktivizmin ortaya çıkışı, şirketlerin küresel meseleleri ele almadaki rollerine bakış açılarında bir değişim olduğunu göstermektedir. Şirketler, markasının ve şirket kaynaklarının gücünü kullanarak kamuoyunu, tüketicileri, hükümetleri, diğer işletmeleri ve paydaşları hedef alarak çevresel amaç uğruna aktivizm yürütmektedir. Bu süreçte şirketler için kamuları ile etkileşim, iş birliği de önem taşımaktadır. Çevre aktivistleri, kamuoyu mücadelesi tarafından da şekillendirilen çevre odaklı kurumsal aktivizm uygulama olarak gelişmeye devam etmektedir. Şirketler, hedef kitleleriyle aktif etkileşimi sürdürürken onların istek ve beklentilerini de göz önünde bulundurmalıdır. Bu noktada, bu çalışmada, farklı ekolojik, aktivist profillere sahip kamuların görüşleri alınarak çevre odaklı kurumsal aktivizme bir rehber oluşturulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Environmental concerns such as climate change, pollution, and the loss of biodiversity have led to a significant rise in environmental activism over the years. Activists have employed various strategies to support environmental causes, including grassroots organizing, public demonstrations, and digital campaigns. Historically, one of the key targets of environmental activists has been companies influencing environmental processes. Consumers' growing demand for transparency and sustainability has driven businesses to engage more actively in environmental activism, which, in turn, has impacted their brand image and market position. Many companies now integrate environmentally focused corporate activism into their operations by promoting sustainable resource use, reducing waste, and minimizing their carbon footprint. The days when corporate interests and environmental concerns were considered opposing forces are increasingly becoming a thing of the past. The emergence of corporate activism reflects a shift in how companies perceive their roles in addressing global issues. Companies are utilizing the power of their brands and resources to target the public, consumers, governments, other businesses, and stakeholders, engaging in activism for environmental causes. In this process, interaction and collaboration with their audiences are vital for companies. Environmentally focused corporate activism continues to evolve as a practice shaped by environmental activists and public advocacy efforts. Companies must actively engage with their target audiences while considering their needs and expectations. In this context, this study aims to provide a guide for environmentally focused corporate activism by gathering insights from audiences with diverse ecological and activist profiles.