Bureaucratic reforms and public sector accountability: The case of Türkiye
Bürokratik reformlar ve kamuda hesap verebilirlik: Türkiye örneği
- Tez No: 917733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN GÖKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 398
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, genel olarak kamu yönetimi kuramında, özel olarak ise Türkiye'de bürokratik reformlar bağlamında kamu sektöründeki hesap verebilirliğin dönüşümünü açıklamaktır. Çalışma, hesap verebilirlik tartışmalarının Türkiye'de hem 1980 öncesi hem de sonrası dönemde idari reform çalışmalarını şekillendiren değişimlerin siyasi ve ekonomik doğası nedeniyle farklılaştığını göstermektedir. Hesap verebilirlik 2000'li yıllarda reform çalışmalarının odağı haline gelmiş ve 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile resmen Türk kamu yönetimine dâhil edilmiştir. Bu çalışmanın bir diğer amacı,“yönetsel hesap verebilirliği”Türkiye'de 5018 sayılı Kanun doğrultusunda gerçekleşen Kamu Mali Yönetimi (KMY) reformları kapsamında açıklamaktadır. Kavramın uygulaması Sağlık Bakanlığı'nda yapılan bir saha çalışması ile derinlemesine incelenmiştir. Saha çalışması, KMY reformlarının aslında özel sektör araç ve mekanizmalarının uygulanması yoluyla kurumsal yapıyı Yeni Kamu İşletmeciliği doğrultusunda dönüştüren“yönetsel reformlar”olduğu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to explain the transformation of public sector accountability in the public administration theory in general and within the context of bureaucratic reforms in Türkiye in particular. The study demonstrates that accountability debates differentiates in Türkiye due to the political and economic nature of changes shaping the administrative reform studies in both the pre and post-1980 period. Accountability has become the focus of reform studies in the 2000s, where it has been formally introduced to Turkish public administration with the Public Financial Management and Control Law No. 5018. Another aim of this study is to explain“managerial accountability”within the scope of the Public Financial Management (PFM) reforms taking place in Türkiye in line with the Law No. 5018. The implementation of the concept is deeply explored with a field study conducted in the Ministry of Health. The field study demonstrates that PFM reforms are in fact“managerial reforms”transforming the organisational structure in line with the New Public Management through implementing private sector means and mechanisms.