The role of perceived material in associative recognition of familiar and unfamiliar objects
Malzeme algısının bilinen ve bilinmeyen objelerde çağrışımsal belleğe etkisi
  1. Tez No: 917737
  2. Yazar: ÖYKÜ GÖZE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAHİDE DİCLE DÖVENCİOĞLU, DOÇ. DR. ASLI KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Önceki araştırmalar, renk veya şekil gibi belirgin nesne özelliklerinin hafıza süreçlerini güçlendirebileceğini göstermiştir, ancak hiçbiri nesnelerin malzemesine özel olarak odaklanmamıştır. Bu çalışma, şekil, malzeme ve yüzey dokusu ve yansıması gibi nesne özelliklerinin çağrışımsal nesne belleğinin kodlanması ve hatırlanması üzerindeki etkisini anlamayı amaçlamaktadır. Özellikle, eşleşen ve eşleşmeyen malzemelerle işlenmiş tanıdık ve tanıdık olmayan nesnelerin belleğe kodlanmasında oluşan ilişkilerin doğasını anlamak için bir tanıma görevi kullandım. 1. Deneydeki uyaranlar, dört tanıdık nesnenin (sürahi, su bardağı, kadeh, kupa) dört malzeme (ahşap, metal, cam ve taş) ile oluşturulmuş üç boyutlu (3B) model görüntülerini içeriyordu. 2. Deneydeki uyaranlar, 1. Deneydekiyle aynı malzeme kategorileriyle oluşturulmuş tanıdık olmayan 3B model görüntülerini içeriyordu. 3. Deneydeki uyaranlar, yedi malzeme kategorisiyle (ahşap, metal, cam, taş, bakır, plastik ve jöle) ve iki yüzey yansıma kategorisiyle (mat, parlak) oluşturulmuş tanıdık olmayan nesne görüntülerini içeriyordu. Bulgular, tanıma duyarlılığının (d) malzeme, şekil ve yansıma uyumlu koşullarda uyumsuz koşullara kıyasla daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Tanıdık nesnelerde, malzeme ve şekil özelliklerinin tanıma duyarlılığı arasında anlamlı bir fark bulunmadı. Öte yandan, tanıdık olmayan nesnelerde, malzeme özelliği şekil ve yansıma özelliklerine kıyasla önemli ölçüde daha iyi hatırlandı. Tezdeki bulgular nesnelerin malzeme özelliklerinin, şekil ve yansıma özelliklerine kıyasla ilişkisel tanımada kritik rolünü ilk kez ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Previous research suggests that object features such as color or shape enhance memory processes, but none of them specifically focus on the material of objects, which is a crucial feature. This thesis seeks to understand how object features such as shape, material, surface texture, and reflectance influence the encoding and retrieval of objects in associative memory. Associative memory refers to how associations are formed across items either strategically, semantically, or perceptually. Specifically, I used a recognition task to understand the nature of associations formed when perceiving familiar and unfamiliar objects with congruent and incongruent materials. The stimuli in Experiment 1 contained three-dimensional (3D) model images of four familiar objects (jug, water glass, goblet, mug) rendered with four materials (wood, metal, glass, stone). The stimuli in Experiment 2 contained images of unfamiliar 3D models rendered with the same material categories as in Experiment 1. The stimuli in Experiment 3 contained images of one unfamiliar object rendered with seven texture categories (wood, metal, glass, stone, copper, plastic, and jelly) and two surface reflectance categories (matte, glossy). The findings revealed that recognition sensitivity (d) was higher for material, shape, and reflectance congruent conditions than incongruent ones. There was no significant difference between material congruency and shape congruency as a memory facilitator in Experiment 1. On the other hand, for unfamiliar objects, the material feature was significantly better remembered than the shape and reflectance features. These findings shed light on the crucial role of the object material, complementing shape and reflectance, in associative recognition.