The entanglement of water, human and non-human agencies in Paolo Bacigalupi's The Water Knife, Ship Breaker and The Drowned Cities in the light of the blue humanities
Mavi beşeri bilimler ışığında Paolo Bacigalupi'nin Suda Bıçak İzleri, Gemi Sökücü ve Batık Şehirler romanlarında su, insan ve insan olmayan eyleyicilerin dolanıklığı
- Tez No: 917776
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN TOPRAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN KÜMBET ÇAĞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez, Paolo Bacigalupi'nin The Water Knife (Suda Bıçak İzleri) (2015), Ship Breaker (Gemi Sökücü) (2010), ve The Drowned Cities (Batık Şehirler) (2013) romanları üzerinden gezegenimiz, insan ve suyun kesişimini mavi beşerî bilimler çerçevesinde incelemeyi ve bu etkileşimin çevresel, ekonomik, politik ve sosyal oluşumlar üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. İnsan ve diğer insan olmayan varlıkların ve yapıların varoluşunun temelini oluşturan su, tüm gezegensel sistemlerle ve onun canlılarıyla sürekli bir etkileşim halindedir. Gezegenimizin oluşumundan günümüze kadar bedenler ve maddeler arasında süregelen etkileşim, suyun canlılığını, bedenler arası geçişkenliğini, dinamizmini, bilinçliliğini ve eyleyiciliğini ortaya koymaktadır. Bu noktada, çevreci beşeri bilimler ve okyanus çalışmaları alanında ünlü bir kuramcı olan Steve Mentz'in öne sürdüğü mavi beşerî bilimler teorisi, suyun anlamını ve rolünü yeniden düşünmemizi teşvik ederken, Antroposen (insan çağı) ve Kapitalosen çağlarında yaşadığımız iklim değişikliği, çevre kirliliği, doğal kaynakların tükenmesi ve türlere yönelik tehditler gibi sorunlarla su arasındaki dolanık, iç içe geçmiş ve birbirini etkileyen ilişkiler zincirinin, disiplinler arası bir yaklaşımla, altını çizmektedir. Bu tezde ele alınan romanlar, mavi beşerî bilimlerin ışık tuttuğu su kıtlığı, küresel ısınma, okyanus seviyelerinin yükselmesi ve asidifikasyonu, sulardaki atık kirliliği ve kimyasal toksifikasyon gibi antropojenik faktörlerin, sularımızın geleceği üzerindeki etkisini ortaya koymakta ve su sorunlarının siyasi, ekonomik ve sosyal çalkantıları da beraberinde getireceğine dikkat çekmektedirler.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the intersection of our planet, humans, and water within the framework of the blue humanities and the effects of this interaction on environmental, economic, political, and social formations through Paolo Bacigalupi's novels The Water Knife (2015), Ship Breaker (2010), and The Drowned Cities (2013). Water, which constitutes the basis for the existence of human and other non-human beings and structures, is in constant engagement with all planetary systems and their creatures. The interaction between bodies and substances that has lasted since the formation of our planet reveals the vitality, trans-corporeality, dynamism, consciousness, and agency of water. At this point, the blue humanities theory put forward by a renowned theorist in the field of environmental humanities and oceanic humanities, Steve Mentz, encourages us to rethink the meaning and role of water, while underlining the entangled, intertwined, and interactive chain of relationships between water and the problems we are experiencing in the Anthropocene (human age) and Capitalocene ages, such as climate change, environmental pollution, depletion of natural resources, and threats to species, from a transdisciplinary approach. The novels discussed in this thesis manifest the impact of anthropogenic factors, highlighted by the blue humanities, such as water scarcity, global warming, rising ocean levels and acidification, waste pollution, and chemical toxification on the future of our waters, and point out that water problems would bring political, economic, and social turmoil.