The relationship among iranian efl teachers' classroom management, self-esteem and their socio-affective strategies use
Yabancı dil öğretmenlerinin sınıf yönetimi, özgüveni ve sosyal-duygusal stratejileri arasındaki ilişki
- Tez No: 917791
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHNAZ SAEİDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Payame Noor University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Öğretmenlerin özgüven ve sosyal-duygusal stratejileri, sınıf yönetimi ile birlikte öğrenme ve öğretme için iyi bir atmosfer oluşturmaya yardımcı olan önemli faktörlerdir. Bu çalışmada araştırmacı, yabancı dil (İngilizce) öğretmenlerinin sınıf yönetimi, özgüven ve sosyal-duygusal stratejileri arasındaki ilişkiyi incelemeye çalışmıştır. Bu çalışmaya üç dil kursu -Elif, Southern ve Goldis- farklı seviyelerde ders veren 30 öğretmen ve ayrıca kadın ve erkek olmak üzere 150 dil öğrenen öğrenciler katılmıştır. Dil öğrenen öğrenciler, öğretmenlerin duygusal-sosyal stratejileri ile ilgili bir anket doldurmak için bu çalışmaya katıldılar. Bu çalışmada veri toplamak için üç anket kullanılmıştır. Öğretmenlerin sosyal-duygusal strateji anketi öğrenciler tarafından dolduruldu ve öğretmenlerin özgüven anketi ve sınıf yönetimi öğretmemelerin kendi tarafından cevaplandı. Veriler toplanıp SPSS 'de analiz edildikten sonra öğretmenlerin özgüveni ve sosyal-duygusal stratejileri ile sınıf yönetimi arasında güçlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bu araştırmada sınıf yönetimini öğretmenlerin sosyal-duygusal stratejileri ve özgüvenleri aracığıyla %87 oranında tahmin edilebilir. Elde edilen sonuçlar hem öğretmenler ve hem de öğrenciler için faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
Teachers' self-esteem and their socio-affective strategies use along with their classroom management are important elements contributing to a good environmenet for teaching and learning. In the present study, the researcher aimed at investigating the relationship among EFL teachers' classroom management, self-esteem and their socio-affective strategies use. To this end, 30 teachers teaching in different levels and 150 learners including male and female from Alef, Satern, and Goldis institutions participated in this study. Learners participated to answer the questionnaire about their teachers. Three questionnaire were used in this study to collect data regarding the variables of the study. The questionnaire of socio-affective strategy was responded by the learners. However, the two questionnaires of self-esteem and classroom management were responded by the teachers. After collecting data and analyzing them with Pearson product-moment correlation statistical analysis, the results of the study indicated significant relationship among teachers' self-esteem, socio-affective strategies use, and classroom management. And also by multiple regression, the researcher found that teachers' self-esteem and socio-affective strategies use can predict 87% of teachers' classroom managemen. The results have implications for both teachers and learners.