Koroner arter hastalarında yaşam kalitesinin ve yaşam kalitesini etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigating the life quality of the patients with coronary artery disease and the factors affecting their life quality
- Tez No: 91782
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEHER ERGÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kardiyoloji, Nursing, Cardiology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
V ÖZET KORONER ARTER HASTALARINDA YAŞAM KALİTESİNİN VE YAŞAM KALİTESİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLERİ İNCELENMESİ Bu araştırma tanımlayıcı bir araştırma olup, 17.02.2000-13.06.2000 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Aziziye Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Servisinde yatan ve tanı konulduktan sonra en az 6 ay geçmiş olan koroner arter hastalarının yaşam kalitesi ve yaşam kalitesini etkileyen faktörleri incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini ve örneklemini 17.02.2000 - 13.06.2000 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Süleyman Demirel Tıp Merkezi Aziziye Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Servisine gelen, tanı konulduktan sonra en az altı ay geçen, sözel olarak iletişim kurulabilen tüm hastalar (21 1 hasta) oluşturmuştur, bütün hastalar araştırma kapsamına alınmıştır. Veriler, soru formu ve Rolls Royce yaşam kalitesi ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, korelasyon, varyans analizi ve t-testi kullanılmıştır. Hastaların %32.7'si 56-65 yaş grubunda, %62.1'i erkek, %94.3'ü evli, %33.6'sı ev hanımı ve %31.3'ü ilkokul mezunudur. Hastaların %53.6'sı il merkezinde yaşamakta, %91.9'u hastalığını bilmekte, %48.8'i 2-4 yıldır bu hastalıkla yaşamaktadır. Hastaların toplam yaşam kalitesi puan ortalaması 109.0'dır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY INVESTIGATING THE LIFE QUALITY OF THE PATIENTS WITH CORONARY ARTERY DISEASE AND THE FACTORS AFFECTING THEIR LIFE QUALITY This research is a descriptive study made to evaluate the life quality and the factors affecting the life quality of the patients with coronary artery disease who were hospitalized at the Cardiology Department of Atatürk University Aziziye Research Hospital between 17.02.2000 and 13.06.2000 and after whose diagnosis 6 months passed. The study and sampling covered all the patients who reported to Atatürk University Süleyman Demirel Medical Center Aziziye Research Hospital Cardiology Department between 17.02.2000 and 13.06.2000, after whose diagnosis settled 6 months passed, with whom communication was possible (21 1 patient). All of the patients were includet in the study. Data were collected by using a questionnaire and the Rolls Royce Life Quality Scale. Percentage, correlation, t-test, and variation analysis were used in evaluating the data. The distribution of the patients was as 32.7 % being in 56-65 year age group, 62.1 % being male, 94.3 % married, 33.6 % housewives, and 31.3 % being primary school graduates. Of the patients 53.6 % were living in provincial seat, 91.9 % knew about their illness, and 48.8 % had been suffering this disease for 2-4 years. The total average life quality point of the patients was 109.0. The total life quality point of the patients was found to be high in those of 45 years of age and younger, and the difference between them and those older than 45 was found to be quite significant. (p< 0.01 ). The total life quality point of male patients was found high, and the difference was found to be quite significant (p< 0.01). The total life quality point of those who and whose spouses were college graduates was found to be high, and again the difference was found to be quite significant (p< 0.01). It was determined that the total life quality point of the patients increased parallel to the increase in their monthly income, and the difference was found to be quite significant (p< 0.01 ). It was determined that the total life quality point of the patients living in provincial seat was high, and the difference was found to be quite significant (p< 0.01).