Liminal identities in Candice Carty-Williams' Queenie, Gayl Jones' Corregidora, and Raven Leilani's Luster
Candıce Carty-Wıllıams'ın Queenie, Gayl Jones'un Corregıdora ve Raven Leılanı'nın Luster romanlarındaki eşikte kalmış kimlikler
  1. Tez No: 917834
  2. Yazar: MEHMET ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELA İPEK GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Eşikte kalmış kimlikler, çağdaş sosyal bilimlerde antropoloji, kültürel ve edebiyat çalışmaları gibi alanlarda sıkça ele alınan konular arasında yer almaktadır. Çatışmalı kimliklere yol açan eşikte kalma durumun temsili, sürekli olarak bir aidiyet hissi ya da“evde hissetme”duygusu arayışında olan bireylerin yaşamları üzerinden ortaya çıkmaktadır. Eşik evresinde, bireyler bu süreci durumunu aşmak için sürekli bir ileri-geri geçiş süreci yaşamakta ve bazen varoluşsal bir denge noktası arayışında travmatik engellerle karşılaşmaktadır. Edebiyat, eşikte kalma kavramını, toplumsal ve bireysel deneyimlerin bir yansıması olarak kullanarak, çoğunluktan farklı mücadeleleri, arzuları ve yaşam standartlarını göstermektedir. Bu bağlamda, edebiyatta eşik kavramının kullanımı, toplumun sınırlarında yer alanların seslerini duyurmak için bir araç haline gelebilir. Bu sınırlar, bireylerin ten rengi, ırkı, cinsiyeti, tercihleri, arzuları ya da istikrarsız gelir düzeyi gibi unsurlar nedeniyle marjinalleştirilmiş veya aşağı görülmüş kategorilere ayrılabilir. Bu bağlamda, mental sağlık sorunları, başarısız ilişkiler ve düşük gelirle mücadele eden siyah milenyum kuşağı, kimlik kaybı ve varoluşsal bir yönelim bozukluğuna yol açan 'eşik' evresinin zorluklarını yaşamaktadır. Buna ilişkin olarak, Victor Turner'ın eşikte kalmış kimliklere dair“eşiklik”,“marjinallik”ve“aşağılık”kavramları, toplumun sınırında olmanın somutlaşmasını anlatan Corregidora (1975), Queenie (2019) ve Luster (2020) kitaplarında incelenebilir. Bu tez, çağdaş toplumda arzu edilen bir güven alanı bulmaya çalışan ve arada kalmış siyah kadın karakterlerin mücadelelerini aydınlatarak 'eşikte kalmış kimlikler' terimine ışık tutmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Liminal identities have become one of the common issues in anthropology, cultural and literary studies in contemporary social studies. The representation of liminal, which leads to problematised identities, reveals itself through the lives of people who are constantly searching for a sense of belonging or feeling at 'home.' During the liminal phase, a person crosses back and forth to overcome the phase of threshold and sometimes ends up with traumatising obstacles while searching for a point of existential balance. Literature uses liminality to reflect upon social and individual experiences, showing their struggles, wishes, and living standards different from those of the majority. In this way, using liminality in literature can be a tool for the voices of those categorised on the edge of society. These edges can be categorised as marginalised or inferior by their colour, race, gender, choices, desires or even unstable income in society. In relation to that, the black millennial community who struggle with mental health problems, failed relationships, and low income suffer from the phase of 'threshold,' which results in identity loss and existential disorientation. Regarding this, Victor Turner's three concepts of liminal identities:“liminality”,“marginality”, and“inferiority”can be studied in the books Corregidora (1975), Queenie (2019), and Luster (2020), where each narrator portrays the embodiment of being on the edge of the society. This thesis aims to shed light upon the term 'liminal identities' by illuminating the struggles of the black female characters trapped in-between to find a desirable safety for the self in contemporary society.