Opere evre I küçük hücre dışı akciğer kanserli olgularda preoperatif solunum fonksiyonlarının postoperatif komplikasyonlar ve sağkalım öngörüsündeki yeri
The role of preoperative respiratory functions in postoperative complications and survival prediction in cases with operated stage I non-small cell lung cancer
  1. Tez No: 917972
  2. Yazar: DEMET TÜRKAY PAKNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Erken evre akciğer kanseri hastalarında en etkili tedavi akciğer rezeksiyonudur. Ancak hasta seçiminde postoperatif morbidite ve mortalite risklerini belirlemek önemlidir. Preoperatif solunum fonksiyonu ile akciğer rezeksiyonu sonrası postoperatif mortalite ve morbidite arasındaki ilişkiyi birçok çalışma incelemiş olmasına rağmen, elde edilen sonuçlar henüz kapsamlı bir sonuca ulaşmamıştır. Uzun vadeli sağkalım öngörüsüyle ilgili de yeterli veri mevcut değildir. Bu tez çalışması, evre I küçük hücre dışı akciğer kanseri (KHDAK) hastalarında operasyon öncesi solunum fonksiyonlarının postoperatif komplikasyonlar ve sağkalım sürelerindeki öngörüsünü değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç: Tek merkezli, retrospektif bu çalışma, hastanemizde Ocak 2010- Haziran 2021 yılları arasında evre I KHDAK tanısıyla cerrahi tedavi uygulanan ve takibine hastanemizde devam edilen 422 hastayı kapsamaktadır. Hastaların demografik özellikleri, malignite ile ilgili verileri, operasyon öncesi solunum fonksiyon test parametreleri (FEV1, FVC, DLCO, PPO-FEV1, PPO-DLCO), operasyon bilgileri kaydedildi. İlgili parametrelerin postoperatif erken ve geç komplikasyonlar, sağkalım süreleri arasındaki ilişki istatistiksel yöntemlerle araştırıldı. Bulgular: FEV1 ve FVC 0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The most effective treatment for early stage lung cancer patients is lung resection.However, it is important to determine the risks of postoperative morbidity and mortality in patient selection.Although many studies have examined the relationship between preoperative respiratory function and postoperative mortality and morbidity after lung resection, the results obtained have not yet reached a comprehensive conclusion.There is also not enough data regarding long-term survival prediction.This study aims to evaluate the prediction of preoperative respiratory functions in postoperative complications and survival times in stage I non-small cell lung cancer patients. Materials: This single-center, retrospective study covers 422 patients who underwent surgical treatment with a diagnosis of stage I NSCLC between January 2010 and June 2021 and continue to be followed up in our hospital.Demographic characteristics of the patients, malignancy-related data, preoperative respiratory function test parameters (FEV1, FVC, DLCO, PPO-FEV1, PPO-DLCO), and operation information were recorded.The relationship between relevant parameters, postoperative early and late complications, and survival times was investigated using statistical methods.