Dijital öykülemenin ingilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin yazma öz yeterliklerine etkisi
The effect of digital storytelling on english as a foreign language learners' writing self-efficacy
- Tez No: 938321
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİLE DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, dijital öykülemenin yabancı dil olarak İngilizce öğrenen lise öğrencilerinin yazma becerileri ve yazma öz yeterlikleri üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. 2023-2024 eğitim-öğretim yılında yürütülen bu çalışma kapsamında, Konya ilindeki bir Anadolu lisesinin 10. sınıf düzeyinde öğrenim gören öğrenciler arasından kolayda örnekleme yöntemiyle, İngilizce dersine devam eden, benzer başarı düzeyine sahip ve araştırmaya gönüllü öğrenciler seçilmiş; bu doğrultuda 13 kişilik deney grubu ve 12 kişilik kontrol grubu oluşturulmuştur. Sekiz haftalık çalışma süreci boyunca, kontrol grubu geleneksel yazma dersleri ile öğrenimlerine devam ederken deney grubu öğrencileri dijital öyküleme ile tasarlanmış yazma eğitimi almışlardır. Çalışmada, karma yöntem yaklaşımı benimsenmiş olup, nicel ve nitel veri toplama yöntemleri bir arada kullanılmıştır. Nicel veri elde etmek için kontrol gruplu öntest-sontest yarı deneysel desen kullanılırken, nitel veriler için yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Nicel veriler, uygulama öncesi ve sonrası farkları belirlemek amacıyla her iki gruba da uygulanan aynı yazma görevi ve yazma öz yeterlik ölçeği ile toplanmıştır. Yazma öz yeterliklerini ölçmek için Sun ve diğerleri (2022) tarafından geliştirilen İngilizce Yazma Öz Yeterlik Anketi (QEWSE) ile yazma becerilerini ölçmek için Ölmez (2023) tarafından hazırlanan 10. sınıf yazma görevi dereceli puanlama anahtarı kullanılmıştır. Kontrol gruplu öntest-sontest yarı deneysel desen kullanılarak elde edilen nicel veriler SPSS 27 programı ile analiz edilmiştir. Nitel veriler ise deney grubundaki gönüllü beş öğrenci ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilmiş ve betimsel analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, deney ve kontrol gruplarının yazma becerilerinde anlamlı derecede gelişme görülmesine rağmen bu grupların yazma becerisi hem öntest sonuçları hem de sontest sonuçları arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görülmüştür. Bu da dijital öykülemenin öğrencilerin yazma becerisi üzerinde belirgin bir etkisinin olmadığını göstermiştir. Ayrıca katılımcıların uygulama öncesi ve uygulama sonrası yazma öz yeterlik düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Yine bu da dijital öyküleme ile tasarlanmış İngilizce öğretiminin, öğrencilerin yazma öz yeterlikleri üzerinde belirgin bir etkisi olmadığını göstermektedir. Araştırmada görüşme yoluyla elde edilen nitel veriler, deney grubundaki öğrencilerin uygulama sonrasında yazma becerilerinin ve yazma öz yeterliklerinin arttığını, daha az stresli hissettiklerini, öğrenme motivasyonlarının yükseldiğini ve sürecin hem eğlenceli hem de öğretici olduğunu ortaya koymuştur. Araştırma sonunda, bu sonuçların ortaya çıkmasında rol oynayan faktörler detaylı bir şekilde tartışılmış ve gelecekteki çalışmalara ışık tutacak öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of digital storytelling on the writing skills and writing self-efficacy of high school students learning English as a foreign language. Within the scope of this study conducted during the 2023–2024 academic year, students attending the 10th grade at an Anatolian high school in Konya were selected through convenience sampling. Students who were attending English classes, had similar achievement levels, and volunteered to participate in the research were chosen. Accordingly, an experimental group consisting of 13 students and a control group consisting of 12 students were formed. Over an eight-week implementation period, the control group continued with traditional writing lessons, while the experimental group participated in writing instruction designed through digital storytelling. A mixed-methods approach was adopted, integrating both quantitative and qualitative data collection methods. Quantitative data were gathered using a pretest-posttest quasi-experimental design with control groups, while qualitative data were obtained through semi-structured interviews. To identify pre and post-implementation differences, both groups were administered the same writing task and a writing self-efficacy scale. To measure writing self-efficacy, the English Writing Self-Efficacy Scale (QEWSE) developed by Sun et al. (2022) was used, while the writing skills were measured using the 10th grade writing task rubric developed by Ölmez (2023). Quantitative data obtained through a pre-test and post-test control group quasi-experimental design were analyzed using SPSS 27 software. Qualitative data, on the other hand, were obtained through semi-structured interviews with five volunteer students from the experimental group and were analyzed using a descriptive analysis method. The findings revealed that although there was a significant improvement in the writing skills of both the experimental and control groups, the difference between the pretest and posttest scores of these groups was not statistically significant. This indicates that digital storytelling did not have a notable effect on students' writing skills. Similarly, there was no statistically significant difference in the participants' writing self-efficacy levels before and after the implementation. This suggests that English instruction designed through digital storytelling did not have a significant impact on students' writing self-efficacy. However, qualitative data obtained through interviews indicated that students in the experimental group experienced improvements in their writing skills and writing self-efficacy, felt less stressed, demonstrated increased learning motivation, and found the process both enjoyable and educational. At the end of the study, the factors contributing to these outcomes were discussed in detail, and recommendations were provided to guide future research.