Dijital öykülemenin 6. sınıf öğrencilerinin başarı ve matematiğe karşı tutumlarına etkisi: Sayılar ve işlemler konusu örneği
The effect of digital storytelling on 6th-grade students' achievement and attitudes toward mathematics: A case study of the numbers and operations topic
- Tez No: 924573
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA UYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma, dijital öykü temelli matematik öğretiminin 6. sınıf öğrencilerinin matematik başarısına ve matematiğe yönelik tutumlarına etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubu, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında İstanbul'da bir devlet okulunda öğrenim gören, 24'ü deney grubu ve 24'ü kontrol grubu olmak üzere toplam 48 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada, karma yöntem kullanılmıştır. Nicel boyutta, ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen; nitel boyutta ise durum çalışması deseni uygulanmıştır. Nicel bulgular toplandıktan sonra nitel verilerle desteklenmiştir. Bu nedenle, araştırma deseni açıklayıcı desen olarak belirlenmiştir. Nicel boyutta matematik tutum ölçeği ve matematik başarı testi kullanılmıştır. Nitel boyutta ise dijital öyküleme temelli matematik öğretimine yönelik öğrenci görüşleri, yarı yapılandırılmış görüşme formu ile alınmıştır. Deney grubunda dijital öykülerle öğretim yapılmış; kontrol grubundaysa mevcut öğretim programına uygun bir süreç izlenmiştir. Her iki grubunda, deneysel işlem öncesinde ve sonrasında“matematik başarı testi”ve“matematik tutum ölçeği”uygulanmıştır. Uygulama süreci 7 hafta sürmüştür. Nicel verilerin analizinde Jamovi programı kullanılmış; bağımlı örneklemler ttesti, ilişkisiz örneklem t-testi ve bağımsız örneklem t-testinden yararlanılmıştır. Bulgular, dijital öyküleme temelli matematik öğretiminin uygulandığı deney grubunun matematik başarısında ve matematiğe yönelik tutumlarında istatistiksel olarak anlamlı bir artış sağladığını göstermiştir. Ayrıca öğrencilerin dijital öyküleme temelli matematik öğretimine yönelik genel olarak olumlu görüşlere sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of digital story-based mathematics teaching on 6th-grade students' mathematics achievement and their attitudes toward mathematics. The study group consisted of 48 students, including 24 in the experimental group and 24 in the control group, enrolled in a state school in Istanbul during the 2024– 2025 academic year. A mixed-method approach was employed in the research. In the quantitative phase, a quasi-experimental pre-test/post-test control group design was implemented, while the qualitative phase adopted a case study design. Quantitative data were collected using the Mathematics Achievement Test and Mathematics Attitude Scale, followed by qualitative data gathered through semi-structured interviews about digital storytellingbased teaching. This sequential approach rendered the research design explanatory. In the experimental group, lessons were conducted using digital stories, whereas the control group followed the current curriculum. Both groups were administered the Mathematics Achievement Test and the Mathematics Attitude Scale before and after the experimental process. The implementation lasted seven weeks. Quantitative data were analyzed using Jamovi software, employing dependent samples t-tests, paired samples t-tests, and independent samples t-tests. The findings revealed that digital storytelling-based mathematics teaching led to a statistically significant improvement in the mathematics achievement and attitudes of the experimental group. Additionally, students provided generally positive feedback about digital storytelling-based mathematics teaching.