Investigating efl teachers' subjective well-being in Turkishcontext
Türk bağlamında İngilizce öğretmenlerinin özneliyiliklerinin araştırılması
- Tez No: 918139
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEN TUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki İngilizceyi Yabancı Dil olarak Öğreten (EFL) öğretmenlerin öznel iyi oluşunu incelemekte ve öğretmenlerin genel iyilik halleri ve iş tatminlerini etkileyen değişkenlere odaklanmaktadır. 172 İngilizce öğretmeninden veri toplamak için nicel bir araştırma yöntemi kullanılarak doğrulanmış bir öznel iyi oluş ölçeği uygulanmıştır. Araştırma, cinsiyet, yaş, okul türü ve öğretilen sınıf düzeyi gibi çeşitli demografik faktörler ile öğretmenlerin iyi oluşları arasındaki ilişkileri araştırmaktadır. Temel bulgular, Türkiye'deki İngilizce öğretmenlerinin genel olarak orta düzeyde bir iyi oluşa sahip olduğunu ve bu durumu mesleki gelişim fırsatları, iş-yaşam dengesi ve aile ilişkilerinin önemli ölçüde etkilediğini göstermektedir. Çalışma ayrıca, sorumluluklar, finansal durumlar ve teknolojik yeterlilik konularındaki memnuniyetsizlikleri vurgulamaktadır. Yaş, cinsiyet ve okul türü gibi faktörler, küçük farklılıklar olmasına rağmen, öğretmenlerin öznel iyi oluşunu anlamlı şekilde etkilememiştir. Bu bulgular, öğretmenlerin iyilik hallerini destekleyici bir çalışma ortamı oluşturmanın ve müdahaleler uygulamanın, öğretim kalitesini artırmak ve öğrenci başarılarını iyileştirmek için önemli olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the subjective well-being of English as Foreign Language (EFL) instructors in Turkey, with a particular emphasis on the variables that affect the teachers' general well-being and job satisfaction. A validated subjective well-being scale was used to gather data from 172 EFL teachers using a quantitative study approach. The study looks into the connections between well-being and number of demographic factors, including gender, age, kind of school, and grade level taught, and well-being. Key findings show that, on average, EFL teachers in Turkey have a moderate level of well-being, with important influences coming from possibilities for professional growth, work-life balance, and family relationships. The study also emphasizes discontent with responsibilities, financial situations, and technological proficiency. Factors including age, gender, and type of school did not significantly affect the subjective well-being, despite small variances. These findings highlight the value of fostering a supportive work environment and implementing interventions to promote the well-being of teachers, as doing so can boost the caliber of instruction and improve student outcomes.