Türkiye'den yurt dışına göç etmiş yüksek nitelikli göçmenlerin göç etme sebepleri, statü farklılaşması ve uyum süreçleri
Reasons for migration, status differentiation, and adaptation processes of highly skilled migrants who have emigrated from Türkiye
- Tez No: 918525
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, Türkiye'den yurtdışına göç etmiş yüksek nitelikli bireylerin göç etme sebepleri, statü farklılaşmaları ve sosyal uyum süreçlerini incelemektedir. Yüksek eğitimli ve uzmanlık sahibi bireylerin uluslararası hareketliliği, göç veren ve göç alan ülkelerin ekonomik ve sosyal yapıları üzerinde derin etkiler yaratmaktadır. Çalışma, daha çok insan sermayesi kavramına gönderme yapan beyin göçü bağlamından ziyade göçmenlerin gündelik hayat pratiklerine odaklanmaktadır. Ayrıca çalışma yürütülürken yalnızca klasik teorilerden yararlanılmamış, konuya uygun modern teorilerden müteşekkil bir çerçeve de geliştirilmiştir. Siber etnografya yöntemi kullanılarak yürütülen araştırmada göçmenlerin sosyal medya üzerindeki etkileşimlerinden elde edilen verilerden yararlanılmıştır. Söz konusu bağlamda göçmenlerin göç etme motivasyonları, göç sonrası statü farklılaşmaları ve sosyal uyum süreçleri analiz edilmiştir. Göç sonrasında bireylerin, göç ettikleri ülkedeki statü kayıpları, dil bariyerinin yaşattığı sorunlar ve toplumsal dışlanma gibi zorluklarla karşılaşıp karşılaşmadıkları incelenmiş, söz konusu zorluklara karşı geliştirdiği taktikler anlaşılmaya çalışılmıştır. Çalışma, Türkiye'den yurtdışına göç etmiş yüksek nitelikli bireylerin deneyimlerine ışık tutarak göç ve uyum süreçlerine dair muhtelif çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the reasons for migration, status differentiation, and social adaptation processes of highly skilled individuals who have emigrated from Türkiye. The international mobility of highly educated and specialized individuals has profound effects on the economic and social structures of both sending and receiving countries. Rather than focusing on brain drain, which primarily refers to the concept of human capital, this study emphasizes the everyday life practices of migrants. Additionally, the study does not solely rely on classical theories but also develops a framework composed of modern theories appropriate to the subject. Conducted using the cyber-ethnography method, the research utilizes data obtained from migrants' interactions on social media. In this context, the motivations behind migration, post-migration status differentiation, and social adaptation processes have been analyzed. The study investigates whether individuals experience status loss in the country they migrate to, challenges posed by language barriers, and social exclusion, as well as the tactics they develop to cope with these difficulties. By shedding light on the experiences of highly skilled individuals who have emigrated from Türkiye, this study offers various insights into migration and adaptation processes.