Kurumsal sosyal sorumluluğun kurumsal itibar üzerindeki etkisi
The impact of corporate social responsibility on corporate reputation in organizations
  1. Tez No: 918545
  2. Yazar: CAN GEZİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, kurumsal sosyal sorumluluk ile kurumsal itibar arasındaki ilişkiyi ve etkilerini incelemektir. Ayrıca, kurumsal sosyal sorumluluğun alt boyutları olan ekonomik, yasal, etik ve gönüllü sorumlulukların kurumsal itibar üzerindeki etkilerini belirlemek ve sosyo-demografik özelliklerin kurumsal sosyal sorumluluk ile kurumsal itibar üzerindeki farklılıklarını değerlendirmek hedeflenmiştir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli esas alınmış olup bu doğrultuda araştırmanın modeli ile hipotezleri belirlenmiştir. Araştırmanın evreni, Ankara ilinde kamu ve özel sektörde faaliyet gösteren, 50 ve üzeri çalışanı bulunan hizmet işletmelerindeki işgörenlerden oluşmaktadır. Örneklem hesaplaması sonucunda 384 kişilik bir örneklem büyüklüğünün evreni temsil ettiği doğrulanmıştır. Verilerin elde edilmesi amacıyla nicel veri toplama yöntemlerinden biri olan anket tekniği kullanılarak saha çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda oluşturulan anket formu üç bölümden oluşmaktadır. Anketin ilk bölümünde demografik bilgiler, ikinci bölümünde“Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ölçeği”ile işgörenlerin kurumsal sosyal sorumluluk algıları, üçüncü bölümünde ise“Kurumsal İtibar Ölçeği”ile kurumsal itibar algıları ölçülmüştür. Veriler çevrimiçi olarak Google Forms aracılığıyla toplanmış; örneklem grubuna toplamda 600 anket gönderilmiş, bunlardan 520'si geri alınmış ve 501'i geçerli kabul edilmiştir. Toplanan veriler SPSS 27 programında analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, kurumsal sosyal sorumluluk algısının kurumsal itibar üzerinde anlamlı bir etkisi olduğunu ve işgörenlerde kurumsal sosyal sorumluluk algısının güçlenmesinin kurumsal itibar algısını artırdığını sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to examine the relationship and effects between corporate social responsibility and corporate reputation. Additionally, the study aims to determine the impact of the sub-dimensions of corporate social responsibility, namely economic, legal, ethical, and philanthropic responsibilities, on corporate reputation, and to evaluate the differences in corporate social responsibility and corporate reputation based on socio-demographic characteristics. A correlational survey model was adopted for the research, and the model and hypotheses were formulated accordingly. The population of the study consists of employees working in service enterprises with 50 or more employees operating in the public and private sectors in Ankara. As a result of the sample size calculation, it was confirmed that a sample of 384 participants represents the population. To collect data, the study employed a quantitative data collection method through surveys, and the fieldwork was conducted accordingly. The survey form created for this purpose consists of three sections. The first section includes demographic information, the second section measures employees' perceptions of corporate social responsibility using the“Corporate Social Responsibility Scale,”and the third section evaluates corporate reputation perceptions using the“Corporate Reputation Scale.”The data were collected online via Google Forms, with 600 surveys distributed to the sample group, 520 of which were returned, and 501 were deemed valid. The collected data were analyzed using SPSS 27. The analysis results revealed that the perception of corporate social responsibility has a significant impact on corporate reputation, and strengthening employees' perception of corporate social responsibility enhances their perception of corporate reputation.