Değerler eğitimi açısından Diyanet Çocuk Dergisi'nin incelenmesi
Review of the Diyanet Children's Journal in terms of values education
- Tez No: 918930
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYYİD SANCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu tez çalışmasında değerler eğitimi açısından Diyanet Çocuk Dergisi'nin rolü incelenmiştir. Bu kapsamda ilgili dergide“on kök değer”ile alakalı öğelere ne sıklıkla yer verildiği, hangi yöntemin tercih edilerek işlendiği, hedefleri gerçekleştirmedeki katkısı, bulmaca ve bilmece gibi alıştırma faaliyetlerinin yeterliliğini ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden döküman analizi modeli tercih edilmiştir. Betimsel içerik analizi yöntemi ile elde edilen veriler düzenlenmiş, ardından yorumlanmıştır. Yürütülen çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, araştırma konusu ile ilgili bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, ilgili alanyazın taranarak değer kavramı ile ilgili genel bir çerçeve oluşturulmuştur. Değer kavramı çerçevesinde değerler eğitiminin gerekliliği ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise araştırmada tercih edilen yöntem hakkında bilgi verilmiş ve araştırmanın sınırları çizilmiştir. Dördüncü bölümde ise söz konusu derginin“on kök değer”i işleme hususundaki başarısı ele alınmıştır. İlgili değerlere ne sıklıkla yer verildiği ve değerleri işleme hususunda hangi yöntemin tercih edildiği tespit edilmiştir. Bununla birlikte ilgili derginin hitap ettiği okur kitlesinin gelişim dönemleri dikkate alınarak“on kök değer”in hangi yöntemler tercih edilerek işlendiği ortaya konulmuştur. Araştırma sonucunda Diyanet Çocuk Dergisi'nde“on kök değer”in doğrudan ve dolaylı bir anlatım tarzı tercih edilerek işlendiği tespit edilmiştir. Bu doğrultuda sonuç ve öneriler kısmında araştırma ile ilgili önerilere yer verilerek araştırma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the role of Diyanet Children's Magazine in terms of values education was examined. In this context, it is aimed to reveal how often items related to the“ten root values”are included in the relevant magazine, which method is preferred and processed, its contribution to achieving the goals, and the adequacy of exercise activities such as puzzles and riddles. Document analysis model, one of the qualitative research methods, was preferred in the study. The data obtained with the descriptive content analysis method was organized and then interpreted. The study carried out consists of five parts. In the first section, information about the research topic is given. In the second chapter, a general framework for the concept of value was created by scanning the relevant literature. Within the framework of the concept of value, the necessity of values education has been tried to be revealed. In the third chapter, information about the method preferred in the research is given and the boundaries of the research are drawn. In the fourth chapter, the success of the magazine in question in processing the“ten root values”is discussed. It was determined how often the relevant values were included and which method was preferred to process the values. In addition, considering the developmental periods of the readership addressed by the relevant magazine, it has been revealed which methods were used to process the“ten root values”. As a result of the research, it was determined that the“ten root values”were discussed in Diyanet Children's Magazine by choosing a direct and indirect style of expression. In this regard, the research was completed by giving suggestions regarding the research in the results and suggestions section.