Yükseköğretim kurumlarında acil durumlar için sürdürülebilir bir uzaktan eğitim model önerisi
A proposal for a sustainable distance education model for emergency situations in higher education institutions
  1. Tez No: 918986
  2. Yazar: BEDREDDİN ALİ AKÇA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışmanın amacı, COVID-19 gibi acil uzaktan eğitim gerektiren durumlar ile yeniden karşılaşıldığında, hazırlıksız yakalanmamak ve üniversitelerdeki eğitim sisteminin aksamaması için, uzaktan eğitim idarecilerine ve öğretim üyelerine rehberlik edebilecek bir acil uzaktan eğitim modeli önermektir. Çalışmada, nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Durum çalışması desenine yeni bir bakış açısı getiren, biçimlendirici araştırma deseni takip edilmiştir. Buna ek olarak, doğalcı durum çalışması modeli ile birlikte çoklu durum incelendiğinden kolektif vaka deseni kullanılmıştır. Çalışma grubu, acil uzaktan eğitim sürecinde Türkiye'de bulunan özel veya kamu üniversitelerinde ders anlatmış öğretim üyeleri ile birlikte acil uzaktan eğitim süreçlerini yönetmiş idarecilerden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olan görüşme formu, demografik bilgiler içeren 7 soru ve acil uzaktan eğitim süreçlerini inceleyen yarı yapılandırılmış 21 soru ile birlikte toplam 28 sorudan oluşmaktadır. Katılımcıların belirlenmesi için kartopu örnekleme yöntemi kullanılmış ve toplamda 43 katılımcı ile görüşülmüştür. Görüşmelerde, katılımcıların isteği doğrultusunda çevrimiçi görüşme programları kullanılmış, görüntü ve ses kaydı alınmıştır. Görüşmeler esnasında kayıt altına alınan ses dosyaları, daha sonra metne çevrilmiş ve kodlanmıştır. Analiz sonucu 1726 ifade, 79 kod, 21 kategori ve 3 tema ortaya çıkmıştır. Araştırmada, teknik konular olarak katılımcıların ifade ettikleri en önemli problemlerin internet bağlantı sorunları ve teknik destek ihtiyaçlarının giderilmemesi olduğu anlaşılmıştır. Teknik konular ile ilgili yaşanan sorunlara çözüm üretenlerin öğretim üyeleri olduğu ve teknik destek sorunlarına çözüm üretmek için başvurulan ilk birimin uzaktan eğitim birimleri olduğu ortaya çıkmıştır. Acil uzaktan eğitim süreçlerinin incelenmesi sonucu, katılımcıların ifadeleri doğrultusunda dikkat edilmesi gereken en önemli aşamaların mesleki gelişim düzeyleri, etkileşim, motivasyon ve ölçme ve değerlendirme esnasında yaşanan sorunlar olduğu anlaşılmıştır. Süreçlerdeki çözüm önerileri incelendiğinde acil uzaktan eğitim teknolojilerinin kullanımı ve mesleki gelişim için eğitimlerin verilmesi, esnek ve değiştirilebilir ders sürelerinin olması, çevrimiçi sınavlarda kopyanın engellenmesi, derslerde etkileşimin artırılması ve motivasyon yükseltici etkinliklerin yapılması gerektiği ortaya çıkmıştır. Sosyal konular olarak, sistem dışından herhangi bir uygulama kullanmaya gerek kalmayacak şekilde iletişimin hızlı ve kullanılabilir olması gerektiği ortaya çıkmıştır. Çalışma sonucunda 3 tema için; 4 ön şart ilkesi, 4 teknolojik altyapı ilkesi, 4 süreç ilkesi ve 1 değerlendirme ilkesinden oluşan toplam 13 maddelik Dinamik Acil Uzaktan Eğitim Modeli önerilmiştir. İlkeler içerisinde bulunan 3 madde, sadece uzaktan eğitim idarecilerini ilgilendirmekte ve geri kalan 10 madde ise hem uzaktan eğitim idarecilerini hem de öğretim üyelerini ilgilendirmektedir. Herhangi bir kriz durumunda yükseköğretim kurumlarında verilen eğitim-öğretim süreçlerinin aksamaması için, politika yapıcıları tarafından alanında uzman öğretim teknologlarının görevlendirilebileceği tavsiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to propose an emergency distance education model that can guide distance education administrators and faculty members in case of re-encountering situations that require urgent distance education like COVID-19, ensuring they are not caught unprepared and that the education system in universities remains uninterrupted. The study employed a qualitative research method, following a formative research design that brings a new perspective to the case study approach. Additionally, since multiple cases were examined alongside a naturalistic case study model, a collective case design was used. The study group consisted of faculty members who taught at private or public universities in Turkey during the emergency distance education process and administrators who managed emergency distance education processes. The interview form, which served as the data collection tool, included a total of 28 questions: 7 demographic questions and 21 semi-structured questions examining emergency distance education processes. Snowball sampling was used to select participants, and interviews were conducted with a total of 43 participants. Based on the participants' preferences, online meeting programs were utilized during the interviews, with video and audio recordings taken. Audio recordings from the interviews were transcribed and coded. The analysis yielded 1,726 statements, 79 codes, 21 categories, and 3 themes. The most significant technical problems reported by participants were internet connectivity issues and the lack of adequate technical support. It was found that faculty members were the primary problem-solvers for technical issues, and the first unit approached to address technical support problems was the distance education units. An examination of the emergency distance education processes revealed that the most critical stages requiring attention, based on participant statements, were professional development levels, interaction, motivation, and issues encountered during assessment and evaluation. When reviewing proposed solutions, the study identified the need for training on the use of emergency distance education technologies and professional development, flexible and adjustable class durations, preventing cheating during online exams, enhancing interaction in lessons, and conducting activities to boost motivation. In terms of social aspects, it was determined that communication should be fast and accessible without requiring any external applications beyond the system. As a result of the study, a Dynamic Emergency Distance Education Model consisting of 13 principles was proposed, including 4 precondition principles, 4 technological infrastructure principles, 4 process principles, and 1 evaluation principle. Among these principles, 3 are exclusively relevant to distance education administrators, while the remaining 10 concern both administrators and faculty members. To prevent disruptions in education processes in higher education institutions during any crisis, it was recommended that policymakers appoint expert instructional technologists in the field.