6-7 yaş grubu çocuklarında rutin olmayan matematiksel problemlere etki eden dilsel ve bilişsel faktörlerin incelenmesi
Investigation of linguistic and cognitive factors affecting non-routine mathematical problems in 6-7 year old children
- Tez No: 924673
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapistliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Matematiksel becerilerde güçlük yaşayan bireylerde çeşitli dil ve bilişsel gelişim alanlarında sorun görülebilir. Bu araştırmanın amacı; 6-7 yaş grubu çocuklarında rutin olmayan matematiksel performansa etki eden dilsel ve bilişsel faktörleri incelemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya 18 erkek, 12 kız toplam 30 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcıların ebeveynlerinden gönüllü onamı alınmış ve Türkçe Erken Dil Gelişimi Testi (TEDİL) ve WISC-R Çocuklar İçin Zeka Testi uygulanmıştır. Dil gelişimi testinde ortalama ve ortalama üstü puana sahip olan, WISC-R zeka testinde 90 ve üzeri puana sahip olan katılımcılara LITMUS Türkçe Cümle Tekrar Testi (LITMUS-TR) , Türkçe Anlamsız Sözcük Tekrar Testi (TAST) ve Rutin Olmayan Matematiksel Problemler (ROM) testi yüz yüze olarak, sessiz bir ortamda, karmaşık sırada verilerek uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Individuals with difficulties in mathematical skills may have problems in various language and cognitive developmental areas. The aim of this study was to examine the linguistic and cognitive factors affecting non-routine mathematical performance in 6-7 year-old children. Materials and Method: A total of 30 participants, 18 boys and 12 girls, were included in the study. Voluntary consent was obtained from the parents of the participants and Turkish Test of Early Language Development (TEDIL) and WISC-R Intelligence Test for Children were administered. The LITMUS Turkish Sentence Repetition Test (LITMUS-TR), the Turkish Nonsense Word Repetition Test (TAST) and the Non-Routine Mathematical Problems (ROM) test were administered face-to-face, in a quiet environment, in a complex order to participants who scored average or above average on the language development test and scored 90 or above on the WISC-R intelligence test.