Matematik güçlüğü riski olan çocukların erken sayı becerilerinde erken sayı ve çalışma belleği müdahalelerinin etkililiği
The effectiveness of early numeracy and working memory interventions on early numeracy skills of children at risk for mathematical learning difficulties
  1. Tez No: 964177
  2. Yazar: RUMEYSA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVRİYE ERGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı, matematik güçlüğü risk grubunda olan çocukların erken sayı becerilerini desteklemek üzere alana özgü ve alan geneli becerileri içerecek şekilde oluşturulmuş üç farklı müdahale programının etkilerini karşılaştırmaktır. Çalışmada“ön test – son test – izleme testi kontrol gruplu”yarı deneysel model kullanılmıştır. Çalışma, 60-72 ay aralığında olan, herhangi bir yetersizlik tanısı bulunmayan, sözel olmayan bilişsel yeterlilikleri ortalama veya ortalamanın üzerinde olan, alıcı dil becerileri yaş normlarına uygun olan ve erken matematik becerilerinde %25'lik dilimin altında puan alan çocuklarla yürütülmüştür. Katılımcılar, Erken Sayı Müdahale grubunda 16, Çalışma Belleği Müdahale grubunda 15, Erken Sayı ve Çalışma Belleği Müdahale grubunda 17 ve kontrol grubunda 17 çocuk olmak üzere dört gruba seçkisiz olarak atanmıştır. Müdahale programları altı hafta, haftada iki oturum olacak şeklinde uygulanmıştır. Grupların ön test, son test ve izleme testinde elde edilen erken sayı ve çalışma belleği puanları arasındaki farklılıkları incelemek amacıyla Çok Değişkenli Varyans Analizi yapılmıştır. Ayrıca, müdahale programlarının grupların erken sayı ve çalışma belleği performanslarındaki ön testten son teste ve izleme testine değişimlerini incelemek amacıyla Tekrarlı Ölçümler için Çok Değişkenli Varyans Analizi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, alana özgü müdahalelerin erken sayı başarısında anlamlı kazanımlar sağladığını ve bu kazanımların izleme testinde de sürdüğünü göstermiştir. Çalışma, alana özgü müdahalelerin çalışma belleğinde uzak transfer etkileri yaratabildiğini, alan geneli müdahalelerin ise çalışma belleğinde yakın transfer etkileri sağladığını ortaya koymuştur. Bununla birlikte, alan geneli müdahalelerin erken sayı başarısındaki uzak transfer etkisinin sınırlı düzeyde kaldığı belirlenmiştir. Ayrıca, tüm müdahalelerin oyun temelli yaklaşımla yürütülmüş olması, uygulamanın hem etkililiğini hem de uygulanabilirliğini artıran önemli bir unsur olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effectiveness of three different intervention programs developed to support the early numeracy skills of children at risk for mathematical learning difficulties, incorporating both domain-specific and domain-general cognitive skills. A quasi-experimental design with pre-test, post-test, and follow-up test, including a control group, was employed. The study was conducted with children aged between 60 and 72 months who (a) had no diagnosed disabilities, (b) had nonverbal cognitive abilities at or above the average level, (c) possessed age-appropriate receptive language skills, and (d) scored below the 25th percentile in early mathematics skills. Children were randomly assigned to one of four groups: Early Numeracy Intervention Group (n=16), Working Memory Intervention Group (n=15), Early Numeracy and Working Memory Intervention Group (n=17), and Control Group (n=17). The intervention programs were implemented over six weeks, with two sessions per week. To examine group differences in early numeracy and working memory scores across pre-test, post-test, and follow-up assessments, Multivariate Analysis of Variance (MANOVA) was conducted. Additionally, Repeated Measures MANOVA was used to assess within-group changes from pre-test to post-test and follow-up. Findings indicated that domain-specific interventions led to significant improvements in early numeracy performance, and these gains were maintained at follow-up. The study also demonstrated that domain-specific interventions could produce far transfer effects on working memory performance, while domain-general interventions generated near transfer effects. However, domain-general interventions showed limited far transfer effects on early numeracy skills. Furthermore, the play-based nature of all intervention programs was considered a key factor in enhancing both the effectiveness and feasibility of the interventions.