Kanser ilişkili kognitif bozukluk ve otofaji arasındaki ilişkinin yaşlı hastalarda bazı biyobelirteçlerin kullanılarak belirlenmesi: vaka- kontrol kohort çalışması
Determination of the relationship between cancer-related cognitive impairment and autophagy in elderly patients by using some biomarkers: A case-control cohort study
- Tez No: 919102
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMMÜHANİ ÖZEL TÜRKCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Geriatri, Nöroloji, Onkoloji, Geriatrics, Neurology, Oncology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaşlı Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Erken evre kolon kanserli yaşlı hastalarda, kemoterapi ilişkili kognitif fonksiyon bozukluğu ile ATG5, glial fibriller asidik protein ve triptofan arasındaki ilişkinin ve otofajinin olası rolünün belirlenmesi amaçlandı. Gözlemsel vaka-kontrol kohort çalışmasında, 65 yaş üstü ve mini-mental durum testine göre normal kognisyon durumu saptanan hastalarda tedavi öncesi ilgili biyobelirteçler ölçüldü. On iki siklus adjuvan kemoterapi tamamladıktan 3 ay sonra mini-mental durum testi ve kanser tedavisinin fonksiyonel değerlendirmesi ölçeği uygulandı ve ilgili biyobelirteçler tekrar ölçüldü. Çalışma grubu 30 hasta ile tamamlandı. Yaş ve cinsiyet özellikleri bakımından eşleştirilen sağlıklı 30 bireyden ilgili biyobelirteçler için kan numunesi alındı. Çalışma 6.9.2022-2.8.2024 tarihleri arasında Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gerçekleştirildi. Kemoterapi sonrasında kognitif fonksiyon bozukluğu gelişen 16 hastada başlangıca göre serum ATG5 ve serum triptofan düzeyinde anlamlı olarak düşme buna karşın serum glial fibriller asidik protein düzeyinde anlamlı artış görüldü. Her üç biyobelirteç için yapılan regresyon analizi ile bağımsız risk faktörleri olduğu belirlendi. Sonuç olarak serum triptofan düzeyindeki düşüşün ve serum glial fibriller asidik proteindeki artışın serum ATG düzeyindeki düşme ile korelasyon göstermiş olması otofajinin rolünün olduğunu düşündürdü.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated the relationship between chemotherapy-induced cognitive dysfunction and ATG5, glial fibrillary acidic protein and tryptophan, as well as the possible role of autophagy in elderly patients with stage II and III colon cancer. In an observational case-control cohort study, relevant biomarkers were measured before treatment in patients over the age of 65 who had normal cognition according to the mini-mental state test. Three months after completing twelve cycles of adjuvant chemotherapy, the mini-mental state test and the functional assessment of cancer treatment scale were applied, and relevant biomarkers were measured again. The study group was completed with 30 patients. Blood samples for relevant biomarkers were taken from 30 healthy individuals matched to the study group. The study was conducted between September 6, 2022- August 2, 2024, at Mugla Training and Research Hospital. In 16 patients who developed cognitive dysfunction after chemotherapy, a significant decrease in serum ATG5 and serum tryptophan levels compared to baseline was observed, whereas a significant increase in serum glial fibrillary acidic protein levels was observed. Regression analysis was performed for all three biomarkers, and it was determined that they were independent risk factors. As a result, the decrease in serum tryptophan levels and the increase in serum glial fibrillary acidic protein were correlated with the decrease in serum ATG levels, suggesting the role of autophagy.