Sınıf öğretmenlerinin matematiğe yönelik teknolojik pedagojik alan bilgisi ile kaygıları arasındaki ilişki
The Relationship between classroom teachers' technological pedagogical content knowledge and concers about mathematics
- Tez No: 919262
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN GÖKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma, sınıf öğretmenlerinin Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (TPAB) düzeyleri ile matematik kaygıları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada, öğretmenlerin TPAB seviyelerinin matematik kaygıları üzerindeki etkisi ve bu değişkenler arasındaki ilişkilerin, cinsiyet, hizmet süresi, eğitim düzeyi, mezun olunan bölüm, okutulan sınıf ve teknoloji eğitimi alma durumu gibi farklı demografik özellikler açısından nasıl değişiklik gösterdiği analiz edilmiştir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ilişkisel tarama modeli ile tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2024-2025 eğitim öğretim yılında Tokat ili devlet okullarında çalışmakta olan farklı hizmet yılı, yaş, ve eğitim geçmişine sahip 261 sınıf öğretmenleri oluşturmuştur. Katılımcılara ilişkin kişisel bilgilerin tespitinde“Kişisel Bilgi Formu,”TPAB düzeylerinin değerlendirilmesinde“Matematik İçin Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi Ölçeği (TPAB-Mat)”ve matematik kaygılarının ölçümünde“Öğretmenlere Yönelik Matematik Kaygı Ölçeği (Ö-MKÖ)”veri toplama araçları kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizinde, frekans, aritmetik ortalama, bağımsız örneklemler t-testi, ANOVA testi, Pearson momentler korelasyon analizi ve basit doğrusal regresyon analizi gibi istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, sınıf öğretmenlerinin TPAB düzeylerinin yüksek, matematik kaygılarının ise düşük olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların TPAB düzeyleri ile matematik kaygıları arasında orta düzeyde, negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca, sınıf öğretmenlerinin TPAB düzeyleri cinsiyet ve teknoloji eğitimi alma durumuna göre, matematik kaygı düzeyleri ise hizmet süresi ve eğitim düzeyi bakımından anlamlı farklılıklar göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between elementary school teachers' Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK) levels and their mathematics anxiety. The study analyzed the impact of teachers' TPACK levels on their mathematics anxiety and how these variables differed across various demographic characteristics (gender, years of service, educational level, graduated department, etc.). The research was designed using the correlational survey model, one of the quantitative research methods. The sample of the study consisted of 261 elementary school teachers with varying years of service, ages, and educational backgrounds working in public schools in Tokat province during the 2024-2025 academic year. The“Personal Information Form”was used to determine the participants' demographic characteristics, the“Technological Pedagogical Content Knowledge Scale for Mathematics (TPACKMath)”was used to measure TPACK levels, and the“Mathematics Anxiety Scale for Teachers (MAS-T)”was used as a data collection tool to assess anxiety levels. For data analysis, frequency, arithmetic mean, independent samples t-test, ANOVA test, Pearson product-moment correlation analysis, and simple linear regression analysis were employed. The results of the study revealed that elementary school teachers had a high level of TPACK and a low level of mathematics anxiety. A moderate, negative, and significant relationship was found between participants' TPACK levels and their mathematics anxiety. As TPACK levels increased, mathematics anxiety decreased. Additionally, elementary school teachers' TPACK levels showed significant differences based on gender and technology training variables, while their mathematics anxiety levels differed significantly by years of service and educational level.