Artırılmış gerçeklik destekli uygulamaların fen bilimleri dersi vücudumuzdaki sistemler ünitesinde başarıya, motivasyona ve kalıcılığa etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of augmented reality supported applications on success, motivation and permanence in our body systems unit in the science course
- Tez No: 919277
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE AYDEMİR ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Açık ve Uzaktan Öğretme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, ortaokul 6. sınıf fen bilimleri dersi“Vücudumuzdaki Sistemler”ünitesinde, artırılmış gerçeklik teknolojisi ile desteklenen uygulamalarla yürütülen derslerin öğrencilerin akademik başarılarına, bilgilerindeki kalıcılıklarına ve fen öğrenmeye yönelik motivasyon durumlarına etkisini incelemektir. Yöntem: Çalışmanın amacı doğrultusunda nicel araştırma yöntemlerinden ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma 6. sınıf öğrencileri ile 2024-2025 eğitim öğretim yılında Kars ili merkez ilçesinde bir ortaokulda 22 deney grubu, 21 kontrol grubundan olmak üzere toplam 43 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Deney ve kontrol grupları rastgele belirlenmiştir. Araştırma fen bilimleri dersi“Vücudumuzdaki Sistemler”ünitesini kapsamaktadır. Araştırma süreci, deney ve kontrol grubundaki öğrencilere ön testlerin uygulanması ile başlamış olup, 7 hafta süren eğitim sonrasında deney ve kontrol grubundaki öğrencilere son testler uygulanarak, akademik başarı ve motivasyona dair veriler elde edilmiştir. 4 hafta sonra deney ve kontrol grubu öğrencilerine kalıcılık testi uygulanarak toplam 11 hafta süren araştırma süreci sonlandırılmıştır. Çalışma süresince deney grubu ile gerçekleştirilen derslerde artırılmış gerçeklik uygulamaları ile desteklenmiş olup, kontrol grubu öğrencileriyle öğretim programının öngördüğü çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Çalışmada veri toplama araçları olarak“Vücudumuzdaki Sistemler Başarı Ölçeği”ve“Fen Öğrenmeye Yönelik Motivasyon Ölçeği”kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma neticesinde artırılmış gerçeklik uygulamalarıyla desteklenerek öğrenim görmekte olan deney grubundaki öğrenciler ile geleneksel yöntemlerle öğrenim gören kontrol grubundaki öğrenciler açısından akademik başarı yönünden, motivasyon yönünden ve öğrenmedeki kalıcılık yönünden deney grubu lehine anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Sonuçlar: Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, fen bilimleri eğitiminde artırılmış gerçeklik teknolojisi ile desteklenmiş bir eğitim sürecinin akademik başarı, motivasyon ve kalıcılık değişkenleri üzerinde olumlu katkılar sunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu sebeple fen bilimleri eğitiminde artırılmış gerçeklik teknolojisinin kullanılması fayda sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This research aims to examine the effect of the courses carried out with materials supported by augmented reality technology in the“Systems in Our Body”unit of the 6th grade science course on students' academic success, permanence of knowledge and motivation for learning science. Method: In line with the aim of the study, a quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used as one of the quantitative research methods. The research was conducted with 6th-grade students in the 2024-2025 academic year in a secondary school in Kars with a total of 43 participants, including 22 in the experimental group and 21 in the control group. Experimental and control groups were randomly assigned. The research covers the“Systems in Our Body”unit of the science course. The research process started with the application of pre-tests to the students in the experimental and control groups, and after 7 weeks of education, post-tests were applied to the students in the experimental group and control groups in this way, data on academic achievement and motivation was obtained. A retention test was administered to the experimental and control group students and the research process, which lasted 11 weeks in total, was finalized after 4 weeks. The lessons with the experimental group were supported with augmented reality applications while the studies foreseen by the curriculum were carried out with the control group students during the study. In the study,“Systems in Our Body Achievement Scale”and“Motivation Scale for Learning Science”were used as data collection tools. Findings: As a result of the study, it was seen that there was a significant difference in academic success in favour of the experimental group who studied with augmented reality-supported materials and the control group students who studied with traditional methods in terms of academic achievement, motivation and retention in learning in terms of academic achievement, motivation and retention. Conclusions: According to the study's results, it was concluded that an educational process supported by augmented reality technology in science education made positive contributions to academic achievement, motivation and retention factors. For this reason, the use of augmented reality technology in science education will be useful.