Sözel anlama ve anlatım açısından 2011-2023 yılları arası İngilizce yeterlilik endeksi (EPI) verilerinin karşılaştırmalı incelenmesi
Comparative examination of English proficiency index (EPI) data between 2011-2023 years in terms of verbal comprehension and expression
- Tez No: 919407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBUBEKİR BOZAVLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransızca Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Cumhuriyet kurulduktan sonra 1931 yılında eğitimle ilgili en önemli sorunlar arasında ''yabancı dil derslerinden verim alınamaması''(Akyüz,2007) maddesinin yer alması ve aradan geçen 92 yıla karşın halen ülkemizde bu sorunun çözülmemiş olması yabancı dil öğretim sorununa genellikle niceliksel yaklaşımın bir sonucudur. Bağımsız bir kuruluş olan Education First(EF)'in her yıl yapmış olduğu English Proficiency İndex(EPİ)'nin yayınlamış olduğu son raporda ülkemiz Avrupa ülkeleri içerisinde gösterilen 34 ülke içerisinde 33. sırada yer almıştır. Dünya genelinde ise 113 ülke içerisinde 66. sırada yer alarak düşük seviyeli ülkeler arasında yer almıştır. Tunus, Lübnan, Pakistan ve Bangladeş gibi ülkeler bizim puan olarak altında olduğumuz ülkelerdir. Bu durum, Türkiye'nin yabancı dil öğretiminde ne kadar başarısız olduğumuzun son somut örneğidir. Bu araştırma, 2011-2023 yılları arası İngilizce Yeterlilik Endeksi (EPİ) verilerinin sözel anlama ve anlatım açısından karşılaştırmalı incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemini 2011 ile 2023 yılları arasındaki EPİ raporlarının yıllık verileri oluşturmaktadır. Araştırmada doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Doküman analizi yöntemlerinden biri olan sistematik analizle, ilgili yıllardaki raporlar tüm ülkeleri kapsayacak şekilde sözel anlama ve anlatım açısından analiz edilmiştir. Sözel anlama ve anlatımla ilgili kategori ve temalar oluşturulmuş ve Türkiye ile diğer ülkeler karşılaştırılmış ve özellikle EPİ İngilizce yeterliliğinde İngilizce dil becerileri yüksek olan ülkeleri içeren bir başka kategori oluşturulmuştur. Böylece özellikle sözel iletişim becerileri düzeyinde bu ülkelerin uygulamaları incelenmiş ve endeksin genelinde düşük İngilizce yeterlilik seviyesine sahip olan ülkemizle karşılaştırılarak bir durum tespiti yapılmıştır. Tematik analiz sonucu elde edilen veriler, nitel araştırma yöntemlerinden betimsel ve içerik analiziyle yorumlanmıştır. Education First (EF) eğitim kurumunun 2011-2023 yılları arasında yayınlamış olduğu raporlardan hareketle sistematik ve tematik analiz yöntemi kullanılarak yabancı dil öğretimindeki sözel anlama ve anlatımdaki Türkiye'deki başarısızlığımızın nedenlerini ve çözüm önerilerini karşılaştırma yaparak sunmak araştırmanın öncelikli hedefidir.
Özet (Çeviri)
The fact that“lack of efficiency in foreign language courses”(Akyüz, 2007) was among the most important problems related to education after the establishment of the Republic in 1931, and the fact that this problem has not been solved in our country despite the passing of 92 years is generally a result of the quantitative approach to the problem of foreign language teaching. In the latest report published by the English Proficiency Index (EPI), which is prepared annually by Education First (EF), an independent organization, our country ranked 33rd among 34 European countries. It ranked 66th out of 113 countries in the world, making it among the low-level countries. Countries such as Tunisia, Lebanon, Pakistan and Bangladesh are below us in points. This situation is the last concrete example of how unsuccessful we are in teaching foreign languages in Turkey. This research aims to comparatively examine the English Proficiency Index (EPI) data between 2011 and 2023 in terms of verbal comprehension and expression. The sample of the research consists of annual data of EPI reports between 2011 and 2023. Document analysis method was used in the research. With systematic analysis, which is one of the document analysis methods, the reports in the relevant years were analyzed in terms of verbal comprehension and expression, covering all countries. Categories and themes related to verbal comprehension and expression were created and Turkey and other countries were compared and another category was created, including countries with high English language skills, especially in EPI English proficiency. Thus, the practices of these countries were examined, especially at the level of verbal communication skills, and a situation was determined by comparing them with our country, which has a low level of English proficiency in the overall index. The data obtained as a result of thematic analysis were interpreted using descriptive and content analysis, which are among the qualitative research methods. The primary goal of the research is to present the reasons and solution suggestions for our failure in verbal comprehension and expression in foreign language teaching in Turkey by making a comparison using the systematic and thematic analysis method, based on the reports published by the Education First (EF) educational institution between 2011 and 2023.