Yapı kayıt belgesi kapsamında hazine arzilerinin satışı
Sale of treasury lands on which building registration certificates are obtained
- Tez No: 919440
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Taşınmaz Geliştirme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Taşınmaz Hakları ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu ilgili çalışma kapsamında öncelikle Hazine taşınmazlarının yönetiminde yetkili kuruluş olan Milli Emlak Genel Müdürlüğünün tarihçesi, teşkilat yapısı ve görevleri hakkında bilgi verilmeye çalışılacak ve Hazinenin edindiği ve mülkiyeti kendisinde bulunan taşınmazlarının tasfiyesi ve yönetimi ile ilgili çeşitli işlemler ve kavramlar üzerinde durulması ile Hazine taşınmazlarının idare yöntemleri öncelikle açıklanarak örnek mahkeme kararları ışığında İmar Affı, İmar Barışı ve Yapı Kayıt Belgesi üzerine incelemeler ile mevzuatın oluşturduğu konut standartlarının yerine getirilmemesi hasebiyle ortaya çıkan kaçak yapılaşmanın neticesinde oluşan imar kirliliği ve dayanıksız yapıların kentsel dönüşümün finansmanın sağlanması amacıyla ortaya çıkan Yapı Kayıt Belgesinin verilmesine ilişkin amacının dışında Hazine arazileri üzerindeki kaçak yapıların bir nevi kıymetlendirilmesi ile hazineye ait arazilerin diğer kanunlarda yapılan satış yöntemine göre farkları incelenerek Kamu Konutlarının satışı yönteminin Yapı Kayıt Belgesi bulunan Hazine taşınmazlarının satışında uygulanması hususları incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this related study, information will first be provided about the history, organizational structure, and duties of the General Directorate of National Estate, which is the authorized institution in the management of Treasury properties. Various transactions and concepts related to the liquidation and management of properties acquired by the Treasury and owned by it will be discussed. The administrative methods of Treasury properties will be primarily explained, and analyses will be conducted on the concepts of the Zoning Amnesty, Zoning Peace, and Building Registration Certificate in light of example court decisions. The study will also address the issue of illegal construction that arises from the failure to meet the housing standards set by the legislation, leading to urban decay and the financing of urban transformation through the issuance of Building Registration Certificates, the issues of the valuation of the illegal structures on the Treasury lands and the differences of the lands belonging to the treasury compared to the sales method made in other laws are examined and the application of the sale method of Public Houses to the sale of Treasury immovables with Building Registration Certificate is examined.