أثر الصراعات السياسية على القرار التمويلي في المصارف الإسلامية اليمنية
Siyasi ihtilafların Yemen'deki islami bankalarda finansman kararlarına etkisi ve yansımaları
- Tez No: 919783
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EŞREF DEVABE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, siyasi çatışmaların Yemen İslami bankalarında finans kararı üzerindeki yansımaları konusunu ele almakta, Mevcut Durumu olduğu gibi tanımlama ve ekonomik açıdan analiz etmek amacıyla tanımlayıcı analitik yaklaşım benimsenmiştir. Çalışmada ayrıca, Yemen İslami bankalarının finans, sunulan kolaylıklar açısından kredi durumu ve merkez bankasının bölünmesinde etkili olan finans kararını etkileyen faktörler, likidite eksikliği ve dövizdeki dalgalanmalarla alakalı siyasi çatışmaların öncesi ve sonrasını karşılaştırmak için karşılaştırmalı bir yaklaşım kullanılmıştır. Araştırma Neticesinde Elde Edilen En önemli bulgular: Özelde Yemen Merkez Bankası'nın ve genel olarak da Yemen'deki İslami bankaların siyasi ihtilaflardan korunması ve bunlara müdahil edilmemesi, İslami bankaların faaliyet ve çalışmalarının kısıtlanmaması gerekliliğinin yanında Merkez Bankası'nı birleştirme ihtiyacına ve Yemen'deki ablukayı sona erdirme ihtiyacına ek olarak, Yemen Merkez Bankası'nın döviz gelirlerini artırmak için meşru hükümetin petrol ve gaz ihraç etmesine izin verilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study deals with the issue of the repercussions of political conflicts on the financing decision in Yemeni Islamic banks, and the thesis used the descriptive analytical approach to describe the situation as it is and analyze it from an economic point of view. Funding and facilities, as well as the factors affected by the financing decision, which are the division of the central bank, lack of liquidity, and fluctuations in the exchange rate. The most important findings of the study: The need to spare the Central Bank of Yemen in particular, and the Islamic banks in Yemen in general, from political conflicts and not to involve them in it, and not to restrict the activities and work of Islamic banks, in addition to the need to unify the Central Bank and the need to end the siege on Yemen and allow the legitimate government to export oil and gas in order to enhance the revenues of the Central Bank of Yemen from Hard currency.