Enterobacteriaceae bakteriyemilerinde antimikrobiyal dirence ve mortaliteye etki eden faktörlerin araştırılması
Investigation of factors affecting antimicrobial resistance and mortality in enterobacteriaceae bacteremia
  1. Tez No: 919784
  2. Yazar: ECE AKBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, 1 Ocak 2015 ile 1 Haziran 2024 tarihleri arasında Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi'nde Enterobacteriaceae bakteriyemisi tespit edilen hastalarda karbapenem direncine ve Enterobacteriaceae bakteriyemisinin mortalitesine etki eden faktörleri belirlemeyi amaçlamaktadır. 1062 hastanın klinik ve laboratuvar verileri geriye dönük olarak incelenmiş olup uygun bulunan 948 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların ortalama yaşı 67,8 ± 16 olup %53,3'ü erkektir. %93'ünde en az bir ek hastalık mevcut olup en sık görülenler sırasıyla hipertansiyon, diabetes mellitus, solid kanser, kronik böbrek yetmezliği ve kronik kalp hastalığıdır. Bakteriyemi etkenleri arasında en sık Escherichia coli (%47,68) ve Klebsiella pneumoniae (%36,18) saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the factors influencing carbapenem resistance and the mortality associated with Enterobacteriaceae bacteremia in patients diagnosed with Enterobacteriaceae bacteremia at Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital between January 1, 2015, and June 1, 2024. The clinical and laboratory data of 1062 patients were retrospectively reviewed, and 948 patients who met the inclusion criteria were included in the study. The mean age of the patients was 67.8 ± 16 years, and 53.3% were male. At least one comorbidity was present in 93% of the patients, with the most common being hypertension, diabetes mellitus, solid cancer, chronic kidney disease, and chronic heart disease. The most frequently identified pathogens in bacteremia were Escherichia coli (47.68%) and Klebsiella pneumoniae (36.18%).