Friedben sınav kaygısı ölçeği ve Westside sınav kaygısı ölçeğinin meta-analitik güvenirlik genellemesi
Meta-analytic reliability generalization of Friedben test anxiety scale and Westside test anxiety scale
- Tez No: 919837
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK GÜLŞAH ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Sınav kaygısı, öğrencilerin akademik performansını, özgüvenini ve duygusal durumunu doğrudan etkileyen bir konudur. Yüksek düzeyde sınav kaygısı, öğrencilerin potansiyelini tam anlamıyla göstermesini engellemektedir ve uzun vadede akademik başarısızlık ve düşük motivasyona yol açmaktadır. Friedben Sınav Kaygısı Ölçeği (FSKÖ) ve Westside Sınav Kaygısı Ölçeği (WSKÖ) sınav kaygısını ölçmek için kullanılan yaygın ölçme araçlarındandır. FSKÖ; bilişsel tıkanıklık, gerginlik ve küçük düşme alt boyutlarından oluşmaktadır. WSKÖ tek boyutlu bir ölçektir. Yapılan uygulamalar ve çalışmalar incelendiğinde uzun yıllardır kullanılan sınav kaygısı ölçeklerinden olan FSKÖ ve WSKÖ için meta-analitik güvenirlik genellemesi yapılmadığı tespit edilmiştir. Yapılan bu çalışmada FSKÖ ve WSKÖ ölçeklerinin uygulandığı ve güvenirlik değerleri bildirilen çalışmalar üzerinden genellenmiştir. Genel güvenirlik değeri, çalışmalarda raporlanan Cronbach alfa değerleri kullanılarak, Bonett dönüşümü ile rastgele etkiler modeline dayalı olarak, R 4.2.2 programında bulunan metafor paketi kullanılarak hesaplanmıştır. Orman grafiği ve huni diyagramı görsel açıdan daha yüksek çözünürlük sağlamak amacıyla Jamovi 2.6.13 programından faydalanılmıştır. Çalışmada ölçeklerin güvenirlik genellemesi ile birlikte yayın yanlılığı, heterojenlik ve moderatör analizleri yapılmıştır. Moderatör analizleri dil ve bölge kategorik değişkenleri ile yaş ortalaması ve kadın oranı sürekli değişkenleri ile yapılmıştır. FSKÖ geneli için genel güvenirlik değeri 0,867 (%95 GA [0,835-0,910]) olarak hesaplanmıştır. Ölçeğin alt boyutları için; bilişsel tıkanıklık alt boyutunda 0,850 (%95 GA [0,795-0,915]), gerginlik alt boyutunda 0,816 (%95 GA [0,755-0,894]) ve küçük düşme alt boyutunda 0,886 (%95 GA [0,847-0,928]) genel güvenirlik değerleri tahmin edilmiştir. WSKÖ-T Türkçe formu 11 maddeden oluştuğu ve üç maddenin değişmesi sebebiyle WSKÖ ve WSKÖ-T olmak üzere iki farklı genel güvenirlik değeri elde edilmiştir. WSKÖ için 0,845 (%95 GA [0,855-0,890]), WSKÖ-T için 0,856 (%95 GA [0,849-0,883]) elde edilmiştir. Her iki ölçek için heterojenlik analizleri yapılmış ve bu analizlerin sonucunda heterojenlik tespit edilmiştir. Heterojenliğin kaynağının anlaşılması için kategorik ve sürekli değişkenler kullanılarak moderatör analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda FSKÖ geneli için bölge, ölçek dili ve yaş ortalaması FSKÖ bilişsel tıkanıklık alt boyutunda yaş ortalaması, FSKÖ gerginlik alt boyutunda yaş ortalaması, FSKÖ küçük düşme alt boyutunda dil ve yaş ortalaması istatistiksel manidar olarak farklılık oluşturmuştur. WSKÖ için yaş ortalaması WSKÖ-T için bölge ve dil farklılığı oluşturmadığından analiz yapılamamıştır ve kadın oranı yaş ortalaması analizinde kadın oranı manidar farklılık oluşturmuştur. Bu çalışmada sınırlılık ve öneriler sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Meta-analiz, Güvenirlik genellemesi, Sınav kaygısı, Friedben sınav kaygısı ölçeği, Westside sınav kaygısı ölçeği
Özet (Çeviri)
Test anxiety is an issue that directly affects students' academic performance, self-confidence and emotional state. High levels of test anxiety prevent students from fulfilling their full potential and lead to academic failure and low motivation in the long-term. Friedben Test Anxiety Scale (FTAS) and Westside Test Anxiety Scale (WTAS) are common instruments used to measure test anxiety. FTAS consists of cognitive obstruction, physiological tension and social degoration sub-dimension. WTAS is a one-dimensional scale. When the applications and studies conducted were examined, it was determined that meta-analytic reliability generalization was not conducted for FTAS and WTAS, which are test anxiety scales that have been used for many years. In this study, the reliability values were generalized over the studies in which FTAS and WTAS scales were applied and reliability values were reported. The general reliability value was analysed using Cronbach's alpha values reported in the studies, by implemented Bonett transformation and random effects model, using the metafor package in the R 4.2.2 program. Jamovi 2.6.13 programme was used in order to provide higher visual resolution for the forest plot and funnel diagram. In the study, publication bias, heterogeneity and moderator analyses were performed together with the reliability values of the scales. Moderator analyses were conducted with the categorical variables of language and region and the continuous variables of mean age and proportion of women. The average reliability value for the FTAS was estimated to be 0.867 (%95 CI [0,835-0,910]). For the sub-dimensions of the scale; mean reliability values were estimated as 0.850 (%95 CI [0,795-0,915]), for the cognitive obstruction sub-dimension, 0.816 (%95 CI [0,755-0,894]), for the physiological tension sub-dimension, and 0.886 (%95 CI [0,847-0,928]) for the social degoration sub-dimension. Since Turkish version of the WTAS-T consists of 11 items and three items were changed, two different general reliability values were obtained as WTAS and WTAS-T. For WTAS, 0.845 (%95 CI [0,855-0,890]) and for the WTAS-T, 0.856 (%95 CI [0,849-0,883]) was obtained. Heterogeneity analyses were performed for both scales and heterogeneity was detected as a result of these analyses. In order to understand the source of heterogeneity, moderator analyses were performed using categorical and continuous variables. As a result of the analyses, region, scale language and mean age for the FTAS overall, mean age in the FTAS cognitive obstruction sub-dimension, mean age in the FTAS physiological tension sub-dimension, language and mean age in the FTAS social degoration sub-dimension were statistically significantly different. Since the mean age for the WTAS did not differ by region and language for the WTAS-T, no analysis could be performed, and the proportion of women was significantly different in the mean age analysis. In this study, limitations and recommendations are presented. Keywords : Meta-analysis, Reliability generalization, Test anxiety, Friedben test anxiety scale, Westside test anxiety scale