Sağlık çalışanlarının iklim değişikliği farkındalık ve eko-anksiyete düzeylerinin incelenmesi: Bir ambulans servisi başhekimliğinde uygulama
Investigation of healthcare workers' climate change awareness and eco-anxiety levels: An Application in an ambulance service headquarters
- Tez No: 919899
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH MISIRLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kuruluşları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez, sağlık çalışanlarının küresel iklim değişikliği farkındalık düzeyleri ile eko-anksiyete seviyelerini inceleyerek bu iki değişken arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada farklı demografik özellikler, mesleki deneyim ve eğitim düzeylerinin iklim değişikliği farkındalığı ve eko-anksiyete düzeyleri üzerindeki etkileri detaylı olarak analiz edilmiştir. Bulgular, sağlık çalışanlarının küresel iklim değişikliği konusunda genel olarak yüksek bir farkındalık düzeyine sahip olduklarını göstermektedir. Sağlık çalışanlarının farkındalık düzeyleri, özellikle iklim değişikliğinin doğal ve beşeri ortama olan etkileri ile enerji tüketimi konularında yüksektir; ancak, küresel organizasyonlar ve anlaşmalara dair farkındalık düzeyi orta seviyede kalmıştır. Eko-anksiyete düzeyleri ise çoğunlukla orta ve düşük seviyelerde ölçülmüştür. Çalışmada, kadın sağlık çalışanlarının erkeklere kıyasla iklim değişikliği konusunda duygusal tepki ve kişisel etki endişesi bakımından daha yüksek kaygı düzeyleri sergilediği ortaya çıkmıştır. Bunun yanı sıra, yaş, medeni durum, eğitim düzeyi ve mesleki deneyim gibi değişkenler açısından anlamlı farklılıklar incelenmemiş, ancak eko-anksiyete düzeylerinin genel olarak mesleki bilgi ve deneyimle bağlantılı olarak kontrol altında tutulabildiği gözlemlenmiştir. Çalışmanın önemli bir bulgusu, küresel iklim değişikliği farkındalık düzeyinin eko-anksiyete üzerinde düşük bir yordayıcı etkiye sahip olmasıdır. Farkındalık artışının kaygıyı otomatik olarak yükseltmediği, sağlık çalışanlarının bu bilgiyi daha profesyonel bir çerçevede değerlendirerek kaygıyı yönetebildikleri sonucuna ulaşılmıştır. Bu durum, sağlık çalışanlarının çevresel bilgi ve farkındalığı kaygıya dönüşmeden ele alma yeteneğine sahip olduklarını düşündürmektedir. Bu çalışma, sağlık çalışanlarının küresel iklim değişikliği farkındalığını artırmak amacıyla eğitim programlarının geliştirilmesini ve çevresel sürdürülebilirlik projelerinin sağlık tesislerinde uygulanmasını önermektedir. Çalışma sonuçları, sağlık çalışanlarının toplumsal çevre bilinci oluşturma süreçlerinde de etkin rol oynayabileceğini göstermekte olup, çevresel kaygının yapıcı ve çözüm odaklı bir düzeyde tutulabileceğine işaret etmektedir. Bu tez, sağlık çalışanlarının çevresel farkındalık ve kaygı düzeyleri arasındaki ilişkiye dair literatüre önemli katkılar sunmakta ve gelecekteki araştırmalar için zengin bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine healthcare professionals' levels of awareness regarding global climate change and their levels of eco-anxiety, as well as to evaluate the relationship between these two variables. The study provides a detailed analysis of how different demographic characteristics, professional experience, and educational levels affect climate change awareness and eco-anxiety levels. The findings indicate that healthcare professionals generally possess a high level of awareness about global climate change. Their awareness is particularly strong regarding the impacts of climate change on the natural and human environment and on energy consumption; however, awareness of global organizations and agreements remains at a moderate level. Eco-anxiety levels, on the other hand, were mostly found to be moderate and low. The study reveals that female healthcare professionals exhibit higher anxiety levels compared to their male counterparts in terms of emotional response and concern about personal impact related to climate change. Additionally, no significant differences were identified regarding age, marital status, educational level, or professional experience, but it was observed that eco-anxiety levels can generally be kept under control in relation to professional knowledge and experience. An important finding of this study is that the level of global climate change awareness has a low predictive effect on eco-anxiety. It was concluded that an increase in awareness does not automatically heighten anxiety, as healthcare professionals manage their anxiety by evaluating this knowledge within a more professional framework. This suggests that healthcare professionals have the ability to address environmental knowledge and awareness without letting it escalate into anxiety. This study recommends developing educational programs and implementing environmental sustainability projects in healthcare facilities to further increase healthcare professionals' awareness of global climate change. The results also indicate that healthcare professionals can play an active role in processes aimed at cultivating societal environmental consciousness, and that environmental anxiety can be maintained at a constructive and solution-focused level. This thesis contributes significantly to the literature on the relationship between healthcare professionals' environmental awareness and anxiety levels, and provides a rich foundation for future research.